gpvdm 5.0 - en to el_GR translation catalogue (1031 entries)

en: time
el_GR: χρόνος

en: Time
el_GR: Χρόνος

en: Voltage
el_GR: Ηλεκτρική τάση

en: Free electron generation rate
el_GR: Ρυθμός παραγωγής ελεύθερων ηλεκτρονίων

en: Generation rate
el_GR: Ρυθμός παραγωγής

en: Free hole generation rate
el_GR: Ρυθμός παραγωγής ελεύθερων οπών

en: SRH recombination free electrons -> trapped holes
el_GR: Επανασύνδεση SRH ελεύθερων ηλεκτρονίων -> παγιδευμένες οπές

en: Recombination
el_GR: Επανασύνδεση

en: SRH recombination free holes -> trapped electrons
el_GR: Επανασύνδεση SRH ελεύθερων οπών -> παγιδευμένα ηλεκτρόνια

en: Surface recombination on left contact
el_GR: Επιφανειακή επανασύνδεση στην αριστερή επαφή

en: Surface recombination on right contact
el_GR: Επιφανειακή επανασύνδεση στην δεξιά επαφή

en: Trapped electron density
el_GR: Πυκνότητα παγιδευμένων ηλεκτρονίων

en: Electron density
el_GR: Πυκνότητα ηλεκτρονίων

en: Trapped hole density
el_GR: Πυκνότητα παγιδευμένων οπών

en: Hole density
el_GR: Πυκνότητα οπών

en: Free electron density
el_GR: Πυκνότητα ελεύθερων ηλεκτρονίων

en: Free hole density
el_GR: Πυκνότητα ελεύθερων οπών

en: Total electron density
el_GR: Συνολική πυκνότητα ηλεκτρονίων

en: Total hole density
el_GR: Συνολική πυκνότητα οπών

en: Electron mobility
el_GR: Ευκινησία ηλεκτρονίων

en: Mobility
el_GR: Ευκινησία

en: Hole mobility
el_GR: Ευκινησία οπών

en: Average electron and hole mobility
el_GR: Μέση ευκινησία ηλεκτρονίων και οπών

en: Total PL intensity
el_GR: Ολική ένταση PL

en: Total PL Intensity
el_GR: Ολική ένταση PL

en: PL intensity at given energy
el_GR: Ένταση PL σε δοσμένη ενέργεια

en: PL Intensity
el_GR: Ένταση PL

en: Voltage applied to diode
el_GR: Ηλεκτρική τάση στη δίοδο

en: band bend (percent)
el_GR: κάμψη ενεργειακών ζωνών (ποσοστό)

en: band bend
el_GR: κάμψη ενεργειακών ζωνών

en: percent
el_GR: ποσοστό

en: Dynamic quantum efficiency
el_GR: Δυναμική κβαντική απόδοση

en: Percent
el_GR: Ποσοστό

en: Drift current density
el_GR: Πυκνότητα ρεύματος ολίσθησης

en: Position
el_GR: Θέση

en: Electron current density (drift)
el_GR: Πυκνότητα ρεύματος ηλεκτρονίων (ολίσθησης)

en: Diffusion current density
el_GR: Πυκνότητα ηλεκτρικού ρεύματος διάχυσης

en: position
el_GR: θέση

en: Electron current density (diffusion)
el_GR: Πυκνότητα ρεύματος ηλεκτρονίων (διάχυσης)

en: Diffusion+Drift current density
el_GR: Πυκνότητα ρεύματος Διάχυσης + ολίσθησης

en: Drift current density (x)
el_GR: Πυκνότητα ρεύματος ολίσθησης (x)

en: Diffusion current density (x)
el_GR: Πυκνότητα ρεύματος διάχυσης (x)

en: Hole current density (drift)
el_GR: Πυκνότητα ρεύματος οπών (ολίσθησης)

en: Hole current density (diffusion)
el_GR: Πυκνότητα ρεύματος οπών (διάχυσης)

en: Current density
el_GR: Πυκνότητα ηλεκτρικού ρεύματος

en: Electron current density
el_GR: Πυκνότητα ρεύματος ηλεκτρονίων

en: Hole current density
el_GR: Πυκνότητα ρεύματος οπών

en: Electron current density x
el_GR: Πυκνότητα ρεύματος ηλεκτρονίων x

en: Total current density (Jn+Jp)
el_GR: Συνολική πυκνότητα ρεύματος (Jn+Jp)

en: Free electron -> Free hole recombination rate
el_GR: Ελεύθερο ηλεκτρόνιο -> Ρυθμός επανασύνδεσης ελεύθερων οπών

en: Free carrier recombination rate
el_GR: Ρυθμός επανασύνδεσης ελεύθερων φορέων

en: Free electron loss due to SRH processes (including trapping)
el_GR: Απώλεια ελεύθερων ηλεκτρονίων λόγω διαδικασιών SRH (συμπεριλαμβανομένων των παγίδων)

en: Free electron loss
el_GR: Απώλεια ελεύθερων ηλεκτρονίων

en: Free hole loss due to SRH processes (including trapping)
el_GR: Απώλεια ελεύθερων οπών λόγω διαδικασιών SRH (συμπεριλαμβανομένων των παγίδων)

en: Free hole loss
el_GR: Απώλεια ελεύθερων οπών

en: SRH relaxation free electrons -> trapped electrons
el_GR: Εφησυχασμός SRH ελεύθερων ηλεκτρονίων -> παγιδευμένα ηλεκτρόνια

en: Relaxation
el_GR: Εφησυχασμός

en: SRH relaxation free holes -> trapped holes
el_GR: Εφησυχασμός SRH ελεύθερων οπών -> παγιδευμένες οπές

en: Ion density
el_GR: Πυκνότητα ιόντων

en: Doping
el_GR: Εμπλουτισμός

en: Doping density
el_GR: Πυκνότητα εμπλουτισμού

en: Free electron carrier density
el_GR: Πυκνότητα ελεύθερων φορέων ηλεκτρονίων

en: Carrier density
el_GR: Πυκνότητα φορέων

en: Free hole carrier density
el_GR: Πυκνότητα ελεύθερων φορέων οπών

en: Trapped electron carrier density
el_GR: Πυκνότητα παγιδευμένων φορέων ηλεκτρονίων

en: Trapped hole carrier density
el_GR: Πυκνότητα παγιδευμένων φορέων οπών

en: Change in electron population
el_GR: Αλλαγή στον πληθυσμό ηλεκτρονίων

en: Total charge
el_GR: Συνολικό φορτίο

en: Change in total charge
el_GR: Αλλαγή στο συνολικό φορτίο

en: Change in hole population
el_GR: Αλλαγή στο πληθυσμό οπών

en: Excess electron density
el_GR: Πλεονάζων πυκνότητα ηλεκτρονίων

en: x-position
el_GR: x-θέση

en: y-position
el_GR: y-θέση

en: z-position
el_GR: z-θέση

en: Excess hole density
el_GR: Πλεονάζων πυκνότητα οπών

en: Perovskite mobile ion density
el_GR: Πυκνότητα ευκίνητων ιόντων περοβσκίτη

en: Interface recombination rate
el_GR: Ρυθμός επανασύνδεσης στη διεπιφάνεια

en: Electron current density left contact (J_y0_n)
el_GR: Πυκνότητα ρεύματος ηλεκτρονίων στην αριστερή επαφή (J_y0_n)

en: Hole current density left contact (J_y0_p)
el_GR: Πυκνότητα ρεύματος οπών στην αριστερή επαφή (J_y0_p)

en: Electron current density right contact (J_y1_n)
el_GR: Πυκνότητα ρεύματος ηλεκτρονίων στην δεξιά επαφή (J_y1_n)

en: Hole current density right contact (J_y1_p)
el_GR: Πυκνότητα ρεύματος οπών στην δεξιά επαφή (J_y1_p)

en: Electron drift current
el_GR: Ρεύμα ολίσθησης ηλεκτρονίων

en: Electron diffusion current
el_GR: Ρεύμα διάχυσης ηλεκτρονίων

en: Hole drift current
el_GR: Ρεύμα ολίσθησης οπών

en: Hole diffusion current
el_GR: Ρεύμα διάχυσης οπών

en:  Hole diffusion current
el_GR:  Ρεύμα διάχυσης οπών

en: Electron drift+diffusion current
el_GR: Ρεύμα ολίσθησης + διάχυσης ηλεκτρονίων

en: Hole diffusion+diffusion current
el_GR: Ρεύμα ολίσθησης + διάχυσης οπών

en: Jn at contacts
el_GR: Jn στις επαφές

en: Jp at contacts
el_GR: Jp στις επαφές

en: External Current
el_GR: Εξωτερικό Ηλεκτρικό ρεύμα

en: Current
el_GR: Ηλεκτρικό ρεύμα

en: Current density at contacts
el_GR: Πυκνότητα ηλεκτρικού ρεύματος στις επαφές

en: Electron Energy
el_GR: Ενέργεια ηλεκτρονίου

en: Lattice temperature
el_GR: Θερμοκρασία κρυσταλλικού πλέγματος

en: Temperature
el_GR: Θερμοκρασία

en: Electron temperature
el_GR: Θερμοκρασία ηλεκτρονίων

en: Hole temperature
el_GR: Θερμοκρασία οπών

en: Band gap
el_GR: Ενεργειακό χάσμα

en: Electron quasi Fermi-level
el_GR: Οιονεί επίπεδο Fermi ηλεκτρονίων

en: Hole quasi Fermi-level
el_GR: Οιονεί επίπεδο Fermi οπών

en: Potential
el_GR: Δυναμικό

en: Equlibrium Fermi-level
el_GR: Επίπεδο Fermi ισορροπίας

en: Energy
el_GR: Ενέργεια

en: Relative permittivity
el_GR: Σχετική διαπερατότητα

en: Joule heating from device
el_GR: Θέρμανση Joule από την συσκευή

en: Heating
el_GR: Θέρμανση

en: Electron mobility z
el_GR: Ευκινησία ηλεκτρονίων z

en: Electron mobility x
el_GR: Ευκινησία ηλεκτρονίων x

en: Electron mobility y
el_GR: Ευκινησία ηλεκτρονίων y

en: Hole mobility z
el_GR: Ευκινησία οπών z

en: Hole mobility x
el_GR: Ευκινησία οπών x

en: Hole mobility y
el_GR: Ευκινησία οπών y

en: Average electron mobility
el_GR: Μέση ευκινησία οπών

en: Recombination rate
el_GR: Ρυθμός επανασύνδεσης

en: Rate
el_GR: Ρυθμός

en: Trap fermi level
el_GR: Επίπεδο Fermi παγίδων

en: Electron Fermi level
el_GR: Επίπεδο Fermi ηλεκτρονίων

en: Material number
el_GR: Αριθμός υλικού

en: Number
el_GR: Αριθμός

en: Passivated
el_GR: Αδρανοποιημένο

en: True/False
el_GR: Αληθινό/Ψευδές

en: Running Ray tracer
el_GR: Ο ιχνηλάτης ακτίνας τρέχει

en: pulse mode not known
el_GR: η κατάσταση παλμού δεν είναι γνωστή

en: pulse time
el_GR: χρόνος διάρκειας παλμού

en: step
el_GR: βήμα

en: current density
el_GR: πυκνότητα ηλεκτρικού ρεύματος

en: current
el_GR: ηλεκτρικό ρεύμα

en: Photogeneration rate
el_GR: Ρυθμός παραγωγής φωτορεύματος

en: Emission
el_GR: Εκπομπή

en: Charge density
el_GR: Πυκνότητα φορτίου

en: Suns
el_GR: Ήλιοι

en: Full transfer matrix based light model
el_GR: Πλήρες μοντέλο φωτός μέσω πινάκων μεταφοράς

en: Real
el_GR: Πραγματικό μέρος

en: Imaginary
el_GR: Φανταστικό μέρος

en: Frequency
el_GR: Συχνότητα

en: Real(i)
el_GR: Πραγματικό μέρος (i)

en: Capacitance
el_GR: Χωρητικότητα

en: Phase
el_GR: Φάση

en: Fit error modulation
el_GR: Σφάλμα στη διαμόρφωση της προσαρμογής

en: Error
el_GR: Σφάλμα

en: Fit error j/v
el_GR: Λάθος στη προσαρμογή j/v

en: Resistance
el_GR: Αντίσταση

en: out of memory!
el_GR: δεν υπάρχει διαθέσιμη μνήμη!

en: matrix is singular!
el_GR: ο πίνακας είναι ιδιόμορφος!

en: Running JV simulation
el_GR: Η προσομοίωση JV τρέχει

en: Stopping because of Vexternal
el_GR: Σταματώ λόγω Vexternal

en: Efficiency
el_GR: Απόδοση

en: Applied Voltage
el_GR: Εφαρμοζόμενη τάση

en: Recombination prefactor
el_GR: Προ-συντελεστής επανασύνδεσης

en: Applied voltage
el_GR: Εφαρμοζόμενη τάση

en: Excess charge density above equilibrium
el_GR: Πλεονάζων πυκνότητα ηλεκτρικού φορτίου πέρα από την ισορροπία

en: Total charge density
el_GR: Συνολική πυκνότητα ηλεκτρικού φορτίου

en: Light flux
el_GR: Ροή φωτός

en: Holes on left contact
el_GR: Οπές στη αριστερή επαφή

en: Electrons on left contact
el_GR: Ηλεκτρόνια στη αριστερή επαφή

en: Holes on right contact
el_GR: Οπές στη δεξιά επαφή

en: Electrons on right contact
el_GR: Ηλεκτρόνια στη δεξιά επαφή

en: I can't solve the matrix because I don't have enough equations.
el_GR: Δεν μπορώ να υπολογίσω τον πίνακα διότι δεν έχω αρκετές εξισώσεις.

en: Wavelength
el_GR: Μήκος κύματος

en: Probe load configuration
el_GR: Ρύθμιση παραμέτρων φορτίου αισθητήρα

en: Probe calculate modes
el_GR: Λειτουργίες υπολογισμού αισθητήρα

en: Probe free memory
el_GR: Ελεύθερη μνήμη αισθητήρα

en: Photon generation rate
el_GR: Ρυθμός παραγωγής φωτονίων

en: Average photon generation rate (xz-plane)
el_GR: Μέσος ρυθμός παραγωγής φωτονίων (xz-επίπεδο)

en: Photon generation rate  (xz-plane)
el_GR: Ρυθμός παραγωγής φωτονίων (xz-επίπεδο)

en: Absorption
el_GR: Απορρόφηση

en: E-field
el_GR: Ε- πεδίο

en: Refractive index
el_GR: Δείκτης διάθλασης

en: Photon density
el_GR: Πυκνότητα φωτονίων

en: Job stalled. Time since last run:
el_GR: Η εργασία κόλλησε. Χρόνος από την τελευταία φορά:

en: I have shut down the server
el_GR: Έχω κλείσει τον διακομιστή

en: Number of CPUs:
el_GR: Αριθμός CPUs:

en: Start time
el_GR: Χρόνος εκκίνησης

en: End time
el_GR: Χρόνος τέλους

en: All jobs finished jobs
el_GR: Όλες οι περατωμένες εργασίες

en: I have finished all my jobs
el_GR: Έχω τελειώσει όλες τις εργασίες

en: The server has detected a crash
el_GR: Ο διακομιστής εντόπισε μια κατάρρευση

en: Hole generation rate
el_GR: Ρυθμός παραγωγής οπών

en: options
el_GR: επιλογές

en: Options
el_GR: Επιλογές

en: displays the current version
el_GR: εμφανίζει την τρέχουσα έκδοση

en: Forces a simulation mode.
el_GR: Υποχρεώνει μια λειτουργία προσομοίωσης.

en: sets the number of CPUs
el_GR: ορίζει τον αριθμό CPUs

en: There is ABSOLUTELY NO WARRANTY; not even for MERCHANTABILITY or
el_GR: Δεν υπάρχει ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΚΑΜΙΑ ΕΓΓΥΗΣΗ, ούτε ακόμα για εμπορεύσιμα ή

en: FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.
el_GR: ΚΑΤΑΛΛΗΛΟ ΓΙΑ ΕΝΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΣΚΟΠΟ.

en: If you wish to collaborate in anyway please get in touch:
el_GR: Εάν επιθυμείς να συμπράξεις με οποιονδήποτε τρόπο παρακαλώ έλα σε επαφή:

en: dll not loaded
el_GR: dll δεν φορτώθηκε

en: Photon escape probability
el_GR: Πιθανότητά διαφυγής φωτονίων

en: Running FDTD simulation @
el_GR: Η προσομοίωση FDTD τρέχει @

en: Ex - Electric field
el_GR: Ex - Ηλεκτρικό πεδίο

en: Ey - Electric field
el_GR: Ey - Ηλεκτρικό πεδίο

en: Ez - Electric field
el_GR: Ez - Ηλεκτρικό πεδίο

en: Math_2d output
el_GR: Math_2d απόδοση

en: Values
el_GR: Τιμές

en: dll function dll_matrix_solve not found
el_GR: το dll function dll_matrix_solve δεν βρέθηκε

en: dll function dll_matrix_solver_free not found
el_GR: το dll function dll_matrix_solver_free δεν βρέθηκε

en: dll function dll_matrix_init not found
el_GR: το dll function dll_matrix_init δεν βρέθηκε

en: Error closing dll
el_GR: Σφάλμα στο κλείσιμο dll

en: File not found
el_GR: Το αρχείο δεν βρέθηκε

en: File access log written to %s
el_GR: Το αρχείο καταγραφής της πρόσβασης έχει γραφεί στο %s

en: Equilibrium Fermi-level
el_GR: Επίπεδο Fermi ισορροπίας

en: dll function dll_complex_matrix_solver_free not found
el_GR: το dll function dll_complex_matrix_solver_free δεν βρέθηκε

en: Deleting directory
el_GR: Διαγραφή καταλόγου

en: Solver initialization
el_GR: Αρχικοποίηση του λύτη

en: dll function dll_solve_cur not found
el_GR: το dll function dll_solve_cur δεν βρέθηκε

en: dll function dll_solver_realloc not found
el_GR: το dll function dll_solver_realloc δεν βρέθηκε

en: dll function dll_solver_free_memory not found
el_GR: το dll function dll_solver_free_memory δεν βρέθηκε

en: Can not open file
el_GR: Δεν μπορώ να ανοίξω το αρχείο

en: Recombination rate at Voc
el_GR: Ρυθμός επανασύνδεσης στο Voc

en: Recombination time constant at Voc
el_GR: Σταθερά χρόνου επανασύνδεσης στο Voc

en: Trapped electrons at Voc
el_GR: Παγιδευμένα ηλεκτρόνια στο Voc

en: Trapped holes at Voc
el_GR: Παγιδευμένες οπές στο Voc

en: Free electrons at Voc
el_GR: Ελεύθερα ηλεκτρόνια στο Voc

en: Free holes at Voc
el_GR: Ελεύθερες οπές στο Voc

en: Total carriers (n+p)/2 at Voc
el_GR: Συνολικοί φορείς (n+p)/2 στο Voc

en: Name
el_GR: Όνομα

en: Resistor
el_GR: Αντιστάτης

en: Capacitor
el_GR: Πυκνωτής

en: Inductance
el_GR: Επαγωγέας

en: Ideality factor
el_GR: Παράγοντας ιδανικότητας

en: Layer
el_GR: Υμένιο

en: Single point
el_GR: Μοναδικό σημείο

en: Start intensity
el_GR: Αρχική ένταση

en: Stop intensity
el_GR: Τελική ένταση

en: step multiplier
el_GR: βήμα πολλαπλασιαστή

en: Rotate
el_GR: Περιστρέφω

en: Invert simulated data (y)
el_GR: Ανέστρεψε τα δεδομένα της προσομοίωσης (y)

en: Subtract lowest point
el_GR: Αφαίρεσε το χαμηλότερο σημείο

en: Fit error multiplyer
el_GR: Πολλαπλασιαστής σφάλματος σύγκλισης

en: Stall steps
el_GR: Βήματα καθυστέρησης

en: Fit define convergence
el_GR: Προσέγγισε την ορισμένη σύγκλιση

en: Fiting method
el_GR: Μέθοδος σύγκλισης

en: Start simplex step multiplication
el_GR: Εκκίνησε τον πολλαπλασιασμό βημάτων γραμμικού προγραμματισμού simplex

en: Simplex reset steps
el_GR: Βήματα επαναφοράς γραμμικού προγραμματισμού simplex

en: Disable reset at level
el_GR: Απενεργοποίησε την επαναφορά στο επίπεδο

en: Number of iterations between random reset
el_GR: Αριθμός προσεγγίσεων μεταξύ τυχαίων επαναφορών

en: JV voltage step multiplyer
el_GR: JV πολλαπλασιαστής βήματος τάσης

en: Maximum current density
el_GR: Μέγιστη πυκνότητα ηλεκτρικού ρεύματος

en: JV curve photon generation efficiency
el_GR: JV καμπύλη απόδοση παραγωγής φωτονίων

en: Average carrier density at P_{max}
el_GR: Μέση πυκνότητα φορέων στο P_{max}

en: Start voltage
el_GR: Αρχική ηλεκτρική τάση

en: Stop voltage
el_GR: Τελική ηλεκτρική τάση

en: Voltage step
el_GR: Βήμα ηλεκτρικής τάσης

en: Points
el_GR: Σημεία

en: Solving the initial electrostatic field.
el_GR: Επιλύοντας το αρχικό ηλεκτροστατικό πεδίο.

en: Electrostatic solver f()=
el_GR: Ηλεκτροστατικός λύτης f()=

en: Converged
el_GR: Επήρθε σύγκληση

en: Finding equilibrium conditions
el_GR: Βρίσκω τις συνθήκες ισορροπίας

en: Finished finding equilibrium conditions
el_GR: Οι συνθήκες ισορροπίας βρέθηκαν

en: Finished generating DoS....
el_GR: Η παραγωγή DοS τελείωσε...

en: load: config files
el_GR: φόρτωσε: config files

en: Intrinsic Fermi - position
el_GR: Εγγενής Fermi - θέση

en: LUMO energy - position
el_GR: Ενέργεια LUMO - θέση

en: HOMO energy - position
el_GR: Ενέργεια HOMO - θέση

en: Electron density - position
el_GR: Πυκνότητα ηλεκτρονίων - θέση

en: Hole density - position
el_GR: Πυκνότητα οπών - θέση

en: Potential - position
el_GR: Δυναμικό - θέση

en: Loading electrical dll
el_GR: Το electrical dll φορτώνεται

en: dll function dll_run_simulation not found
el_GR: το dll function dll_run_simulation δεν βρέθηκε

en: Solved
el_GR: Επιλύθηκε

en: Equations
el_GR: Εξισώσεις

en: I can't allocate a device with less than 1 mesh point.
el_GR: Δεν μπορώ να κατανέμω μια συσκευή με λιγότερο από 1 πλεγματικό σημείο.

en: You are asking me to simulate a device with more than 50000 mesh points, although I could do this I am not going to because it seems a bad idea to me.
el_GR: Μου ζητάς να προσομοιώσω μια συσκευή με πάνω από 50000 πλεγματικά σημεία. Παρόλο που μπορώ να το κάνω, δεν θα το κάνω διότι μου φαίνεται κακή ιδέα.

en: Current
el_GR: Ηλεκτρικό ρεύμα

en: Voltage - Current density
el_GR: Πυκνότητα τάσης - ηλεκτρικού ρεύματος

en: Voltage - Current
el_GR: Ηλεκτρική τάση - Ηλεκτρικό ρεύμα

en: Fit error
el_GR: Σφάλμα στην προσαρμογή

en: Step
el_GR: Βήμα

en: Speed
el_GR: Ταχύτητα

en: Freeing memory from the heat model
el_GR: Ελευθέρωση μνήμης από το μοντέλο θερμότητας

en: Loading file
el_GR: Το αρχείο φορτώνεται

en: Computer cores:
el_GR: Πυρήνες υπολογιστή:

en: You must load the optical plugin before making the time mesh
el_GR: Πρέπει να φορτώσεις το οπτικό πρόσθετο πριν δημιουργήσεις το οπτικό πλέγμα

en: Can't generate a mesh with zero points
el_GR: Δεν μπορώ να παράγω ένα πλέγμα με μηδέν σημεία

en: fxdomain mode not known
el_GR: η λειτουργία fxdomain δεν είναι γνωστή

en: Running frequency
el_GR: Συχνότητα λειτουργίας

en: fxdomain time
el_GR: χρόνος fxdomain

en: Light intensity
el_GR: Ένταση φωτός

en: Ion density - position
el_GR: Πυκνότητα ιόντων - θέση

en: Ion free
el_GR: Ελεύθερα ιόντα

en: Ion convergence=
el_GR: Σύγκλιση ιόντων=

en: Ion diffusion
el_GR: Διάχυση ιόντων

en: Electrical circuit
el_GR: Ηλεκτρικό κύκλωμα

en: Circuit
el_GR: Κύκλωμα

en: Real refractive index
el_GR: Πραγματικός δείκτης διάθλασης

en: |Electric field|
el_GR: |Ηλεκτρικό πεδίο|

en: Transmittance
el_GR: Διαπερατότητα

en: Reflectance
el_GR: Ανακλαστικότητα

en: Solve optical slice at
el_GR: Επίλυση οπτικής φέτας στο

en: It was dark I did not solve any slices
el_GR: Ήταν σκοτάδι και δεν επιλύθηκε κάποια οπτική φέτα

en: Initializing optical model
el_GR: Αρχικοποίηση οπτικού μοντέλου

en: File not found
el_GR: Το αρχείο δεν βρέθηκε

en: Light: Load filter
el_GR: Φως: Φόρτωσε το φίλτρο

en: Photons absorbed
el_GR: Φωτόνια που απορροφήθηκαν

en: Freeing memory from the optical model
el_GR: Απελευθέρωση μνήμης από το οπτικό μοντέλο

en: Electron generation rate
el_GR: Ρυθμός παραγωγής ηλεκτρονίων

en: Optical heating
el_GR: Οπτική θέρμανση

en: Copy
el_GR: Αντριγραφή

en: Paste
el_GR: Επικόλληση

en: Electrical parameter editor for shape
el_GR: Επεξεργαστής ηλεκτρικών παραμέτρων για το σχήμα

en: Electrical Mesh Editor
el_GR: Επεξεργαστής ηλεκτρικού πλέγματος

en: Configure mesh
el_GR: Ρύθμισε το πλέγμα

en: New simulation
el_GR: Νέα προσομοίωση

en: Open
    simulation
el_GR: Άνοιξε
    προσομοίωση

en: Run
    simulation
el_GR: Τρέξε
    προσομοίωση

en: Run simulation
el_GR: Τρέξε την προσομοίωση

en: Manual
el_GR: Εγχειρίδιο χρήσης

en: Fitting
el_GR: Προσέγγιση

en: <big><b>Now save the simulation</b></big><br>Now select where you would like to save the simulation directory.
el_GR: <big><b>Τώρα αποθήκευσε την προσομοίωση</b></big><br>Τώρα επέλεξε που θα αποθηκεύσεις τον φάκελο με τις προσομοιώσεις.

en: password:
el_GR: κωδικός:

en: Wrong password
el_GR: Λάθος κωδικός

en: That directory already exists.  Pick another name or delete the old one.
el_GR: Ο φάκελος υπάρχει ήδη. Επίλεξε άλλο όνομα ή διέγραψε το παλιό.

en: Please select a device before clicking next
el_GR: Παρακαλώ επίλεξε μια συσκευή πριν πατήσεις το επόμενο

en: Organic LED
el_GR: Οργανικό LED

en: Crystalline silicon solar cell
el_GR: Φωτοβολταϊκό κελί κρυσταλλικού πυριτίου

en: a-Si solar cell
el_GR: a-Si φωτοβολταϊκό κελί

en: polycrystalline silicon
el_GR: πολυκρυσταλλικό πυρίτιο

en: Perovskite solar cell
el_GR: Φωτοβολταϊκό κελί περοβσκίτη

en: CIGS Solar cell
el_GR: Φωτοβολταϊκό κελί CIGS

en: Which type of device would you like to simulate?
el_GR: Ποιον τύπο συσκευής θέλεις να προσομοιώσεις;

en: Double click to open
el_GR: Διπλό κλικ για άνοιγμα

en: Close
el_GR: Κλείσε

en: Show hidden
el_GR: Δείξε τα κρυφά

en: Object editor
el_GR: Επεξεργαστής αντικειμένων

en: About
el_GR: Σχετικά

en: Version
el_GR: Έκδοση

en: Organic solar cells
el_GR: Οργανικά φωτοβολταϊκά κελιά

en: Organic LEDs
el_GR: Οργανικά LEDs

en: Crystalline silicon solar cells
el_GR: Φωτοβολταϊκά κελιά κρυσταλλικού πυριτίου

en: a-Si solar cells
el_GR: a-Si φωτοβολταϊκά κελιά

en: CIGS solar cells
el_GR: CIGS φωτοβολταϊκά κελιά

en: The model solves both electron and hole drift-diffusion, and carrier continuity equations in position space to describe the movement of charge within the device. The model also solves Poisson's equation to calculate the internal electrostatic potential. Recombination and carrier trapping are described within the model using a Shockley-Read-Hall (SRH) formalism, the distribution of trap sates can be arbitrarily defined. All equations can be solved either in steady state or in time domain. A fuller description of the model can be found in the here, in the associated publications and in the manual.
el_GR: Το μοντέλο επιλύει ταυτόχρονα εξισώσεις ολίσθησης-διάχυσης οπών και ηλεκτρονίων, και εξισώσεις συνέχειας φορέων στον χώρο ώστε να περιγράψει την κίνηση των φορτίων μέσα στη συσκευή. Το μοντέλο επίσης επιλύει τις εξισώσεις Poisson ώστε να υπολογίσει το εσωτερικό ηλεκτροστατικό δυναμικό. Η επανασύνδεση και η παγίδευση των φορέων περιγράφεται στο μοντέλο χρησιμοποιώντας τον φορμαλισμό Shockley-Read-Hall (SRH), η κατανομή των θέσεων των παγίδων μπορεί να οριστεί αυθαίρετα. Όλες οι εξισώσεις μπορούν να επιλυθούν σε σταθερή κατάσταση ή στον χρόνο. Μια πληρέστερη περιγραφή του μοντέλου μπορεί να βρεθεί εδώ, στις σχετικές δημοσιεύσεις και στο εγχειρίδιο χρήσης.

en: Legal
el_GR: Νομικά

en: Paths
el_GR: Διαδρομές

en: Materials
    database
el_GR: Υλικά
    βάση δεδομένων

en: Optical
    database
el_GR: Οπτική
    βάση δεδομένων

en: User
    data
el_GR: Χρήστης
    δεδομένα

en: Shape
    database
el_GR: Σχήματα
    βάση δεδομένων

en: Backup
    Simulaion
el_GR: Αντίγραφο ασφαλείας
    Προσομοίωση

en: Solar spectrum
    generator
el_GR: Ηλιακό φάσμα
    δημιουργός

en: Add Material
el_GR: Πρόσθεσε Υλικό

en: Add Spectra
el_GR: Πρόσθεσε Φάσμα

en: Add Shape
el_GR: Πρόσθεσε Σχήμα

en: New backup
el_GR: Νέο αντίγραφο ασφαλείας

en: New backup:
el_GR: Νέο αντίγραφο ασφαλείας:

en: New backup name
el_GR: Νέο όνομα του αντίγραφου ασφαλείας

en: Shape
el_GR: Σχήμα

en: <big><b>Shape file</b></big><br>
el_GR: <big><b>Αρχείο σχήματος</b></big><br>

en: Normalization editor
el_GR: Πρόγραμμα επεξεργασίας κανονικοποίησης

en: Shape editor
el_GR: Πρόγραμμα επεξεργασίας σχήματος

en: Configure
el_GR: Παραμετροποίησε

en: Show labels
el_GR: Εμφάνισε τις ετικέτες

en: Copy to clipboard
el_GR: Αντέγραψε στο πρόχειρο

en: <big><b>Spectra</b></big><br>
el_GR: <big><b>Φάσματα</b></big><br>

en: Optical spectrum editor
el_GR: Επεξεργαστής οπτικού φάσματος

en: Spectra
el_GR: Φάσματα

en: Basic
el_GR: Βασικός

en: Frequency mesh
el_GR: Πλέγμα Συχνοτήτων

en: Additional information about gpvdm is available at
el_GR: Περισσότερες πληροφορίες για το gpvdm είναι διαθέσιμες στο

en: Report bugs to:
el_GR: Ανάφερε σφάλματα του κώδικα στο:

en: Deletes the content of all scan directories.
el_GR: Διαγράφει το περιεχόμενο όλων των καταλόγων σάρωσης.

en: Electrical parameter editor
el_GR: Επεξεργαστής ηλεκτρικών παραμέτρων

en: Device
el_GR: Συσκευή

en: Hints
    Window
el_GR: Υποδείξεις
    Παράθυρο

en: Assosiated paper
el_GR: Συσχετικό άρθρο

en: Language
el_GR: Γλώσσα

en: Save
el_GR: Αποθήκευση

en: New scan
el_GR: Νέα σάρωση

en: Delete scan
el_GR: Σβήσιμο σάρωσης

en: Clone scan
el_GR: Κλωνοποίηση σάρωσης

en: Rename scan
el_GR: Μετονομασία σάρωσης

en: Clean all
el_GR: Εκκαθάριση όλων

en: Run all scans
el_GR: Τρέξε όλα τις σαρώσεις

en: Help
el_GR: Βοήθεια

en: Plot fits
el_GR: Πλόταρε τις προσεγγίσεις

en: Run simulation no generation
el_GR: Τρέξε την προσομοίωση χωρίς παραγωγή

en: Run single fit
el_GR: Τρέξε μια απλή προσέγγιση

en: Clean unconverged simulation
el_GR: Καθάρισε της προσομοιώσεις που δεν έχουν συγκλίνει

en: Clean simulation output
el_GR: Εκκαθάρισε τα αποτελέσματα της προσομοίωσης

en: Push unconverged to hpc
el_GR: Σπρώξε τις προσομοιώσεις που δεν έχουν συγκλίνει στο hpc

en: Change dir
el_GR: Αλλαγή διαδρομής στο δίσκο

en: Report
el_GR: Αναφορά

en: Scan
el_GR: Σάρωσε

en: Advanced
el_GR: Για προχωρημένους

en: JV experiment window
el_GR: Παράθυρο πειράματος JV

en: From
    Equation
el_GR: Από
    Εξίσωση

en: Cost
el_GR: Κόστος

en: Cost of material
el_GR: Κόστος υλικών

en: File
el_GR: Αρχείο

en: Left
el_GR: Αριστερά

en: Right
el_GR: Δεξιά

en: From
    File
el_GR: Από
    Αρχείο

en: Insert reference information
el_GR: Εισήγαγε αναφορές

en: Are you sure you want to edit the circuit directly?  The circuit will no longer automaticly be updated as you change the layer structure, and the electrical parameters editor will be disabled.  Use can use the reset function in the circuit diagram editor to resore this functionality
el_GR: Είσαι σίγουρος ότι θέλεις να επεξεργαστείς το κύκλωμα απευθείας; Το κύκλωμα δεν θα ανανεώνεται αυτόματα καθώς αλλάξεις την δομή των στρωμάτων, και ο επεξεργαστής των ηλεκτρικών παραμέτρων θα απενεργοποιηθεί. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις τη λειτουργία επαναφοράς στον επεξεργαστή του ηλεκτρολογικού σχεδίου για να επαναφέρεις αυτήν την λειτουργικότητα

en: Component
el_GR: Συστατικό

en: Circuit diagram
el_GR: Ηλεκτρολογικό διάγραμμα

en: Enabled
el_GR: Ενεργοποιημένο

en: Min
el_GR: Ελάχιστο

en: Max
el_GR: Μέγιστο

en: Configuration
el_GR: Παράμετροι συστήματος

en: Layer editor
el_GR: Επεξεργαστής υμενίου

en: Layer name
el_GR: Όνομα υμενίου

en: Thicknes
el_GR: Πάχος

en: Optical material
el_GR: Οπτικό υλικό

en: Layer type
el_GR: Τύπος υμενίου

en: Solve optical
    problem
el_GR: Επίλυση οπτικό
    πρόβλημα

en: Solve thermal
    problem
el_GR: Επίλυσε το θερμικό
    πρόβλημα

en: That's not a number..
el_GR: Αυτός δεν είναι αριθμός..

en: Maximum trap depth (eV):
el_GR: Μέγιστο βάθος παγίδων (eV):

en: Ray tracing
    editor
el_GR: Ίχνος ακτίνας
    επεξεργαστής

en: FDTD
    Simulation
el_GR: FDTD
    Προσομοίωση

en: <big><b>Laser setup</b></big><br> Use this window to set up your lasers.
el_GR: <big><b>Ρύθμιση Λέιζερ</b></big><br> Χρησιμοποίησε αυτό το παράθυρο για να ρυθμίσεις τα λέιζερ.

en: <big><b>The ray tracing editor</b></big><br> Use this window to configure ray tracing.
el_GR: <big><b>Ο επεξεργαστής ίχνος ακτίνας</b></big><br> Χρησιμοποίησε αυτό το παράθυρο για να επεξεργαστείς το ίχνος της ακτίνας.

en: <big><b>FDTD</b></big><br> Use this window to setup a finite difference time domain simulation.
el_GR: <big><b>FDTD</b></big><br>Χρησιμοποίησε αυτό το παράθυρο για να ορίσεις μια προσομοίωση με πεπερασμένη χρονική διαφορά (Finite Difference Time Domain).

en: <big><b>Mesh editor</b></big>
    Use this window to setup the mesh, the window can also be used to change the dimensionality of the simulation.
el_GR: <big><b>Επεξεργαστής πλέγματος</b></big>
    Χρησιμοποίησε αυτό το παράθυρο για ρυθμίσεις το δίκτυο. Επίσης μπορείς να αλλάξεις την διαστασιμότητα της προσομοίωση.

en: <big><b>The optical simulation window</b></big><br>Use this window to perform optical simulations.  Click on the play button to run a simulation.
el_GR: <big><b>Το παράθυρο της οπτικής προσομοίωσης</b></big><br> Χρησιμοποίησε αυτό το παράθυρο για πραγματοποιήσεις οπτικές προσομοιώσεις. Κάνε κλικ στο κουμπί παίξε για να τρέξεις μια προσομοίωση.

en: Click on the play button to run an optical simulation.  The results will be displayed in the tabs to the right.
el_GR: Κάνε κλικ στο κουμπί αναπαραγωγή για να τρέξεις μια οπτική προσημείωση. Τα αποτελέσματα θα εμφανιστούν στις καρτέλες στα δεξιά.

en: <big><b><a href="https://www.youtube.com/watch?v=A_3meKTBuWk">Tutorial video</b></big><br>Designing optical filters and reflective coatings.
el_GR: <big><b><a href="https://www.youtube.com/watch?v=A_3meKTBuWk">Εκπαιδευτικό βίντεο</b></big><br>Σχεδιάζοντας οπτικά φίλτρα και ανακλαστικές επιστρώσεις.

en: Edit parasitic components
el_GR: Επεξεργασία των παρασιτικών συστατικών

en: Parasitic components
el_GR: Παρασιτικά συστατικά

en: Enter the license key below:
el_GR: Εισήγαγε το κλειδί με την άδεια παρακάτω:

en: Key
el_GR: Κύριος

en: Can't open file
el_GR: Δεν μπορώ να ανοίξω το αρχείο

en: back
el_GR: πίσω

en: home
el_GR: αρχική

en: No files were given to load
el_GR: Δεν έχουν δοθεί αρχεία για να φορτωθούν

en: New
el_GR: Νέο

en: Rename
el_GR: Μετονομασία

en: Run
el_GR: Τρέξε

en: Plot
    File
el_GR: Σχεδίασε
    Αρχείο

en: <big><b>Simulation finished!</b></big><br>Click on the plot icon to plot the results
el_GR: <big><Η προσομοίωση τελείωσε!</b></big><br>Κλικαρε στο εικονίδιο σχεδίασης ώστε σχεδιάσεις τα αποτελέσματα

en: Ray trace editor
el_GR: Επεξεργαστής ίχνος ακτίνας

en: Fit configure
el_GR: Παραμετροποίησε την σύγκλιση

en: Configure minimizer
el_GR: Παραμετροποίησε minimizer

en: Generaton rate editor
el_GR: Επεξεργαστής του ρυθμού παραγωγής

en: Generation rate (m^{-3}s^{-1})
el_GR: Ρυθμός παραγωγής (m^{-3}s^{-1})

en: Reference manager
el_GR: Διαχειριστής αναφορών

en: Layer
    editor
el_GR: Στρώμα
    επεξεργαστής

en: Contacts
el_GR: Επαφές

en: Electrical
    parameters
el_GR: Ηλεκτρικές
    παράμετροι

en: Emission
    parameters
el_GR: Εκπομπή
    παράμετροι

en: <big><b>Contacts window</b></big>
    Use this window to change the layout of the contacts on the device
el_GR: <big><b>Παράθυρο επαφών</b></big>
    Χρησιμοποίησε αυτό το παράθυρο για να αλλάξεις την διάταξη των επαφών στη συσκευή

en: <big><b>Device layers</b></big>
    Use this window to configure the structure of the device.
el_GR: <big><b>Στρώματα συσκευής</b></big>
    Χρησιμοποίησε αυτό το παράθυρο ώστε να παραμετροποιήσεις την διάταξη της συσκευής.

en: <big><b>xz dimension editor</b></big>
    Use this window to configure the xz size of the device.
el_GR: <big><b>επεξεργαστής xz διαστάσεων </b></big>
    Χρησιμοποίησε αυτό το παράθυρο για ορίσεις τις xz διαστάσεις της συσκευής.

en: <big><b>Electrical parameters</b></big>
    Use this window to change the electrical parameters of each layer.
el_GR: <big><b>Ηλεκτρικοί παράμετροι</b></big>
    Χρησιμοποίησε αυτό το παράθυρο για να αλλάξεις τις ηλεκτρικούς παραμέτρους του κάθε στρώματος.

en: <big><b>Emission parameters</b></big>
    Use this window to set if a layer emits light or not.  You can choose between theoretically calculated emission spectra and imported experimental spectra.
el_GR: <big><b>Παράμετροι εκπομπής</b></big>
    Χρησιμοποίησε αυτό το παράθυρο για ορίσεις εάν ένα στρώμα θα εκπέμπει φως ή όχι. Μπορείς να διαλέξεις μεταξύ ενός φάσματος εκπομπής θεωρητικά υπολογισμένο ή να εισάγεις πειραματικά φάσματα.

en: Frequency start
el_GR: Συχνότητα αρχική

en: Frequency stop
el_GR: Συχνότητα τελική

en: Max points
el_GR: Μέγιστα σημεία

en: Multiply
el_GR: Πολλαπλασίασε

en: Calculate
el_GR: Υπολόγισε

en: Export spectrum
el_GR: Εξαγωγή φάσματος

en: Spectrum
el_GR: Φάσμα

en: Edit contacts
el_GR: Επεξεργασία επαφών

en: Top/Bottom
el_GR: Κορυφή/Πάτος

en: Applied
    voltage
el_GR: Εφαρμοσμένη
    Ηλεκτρική τάση

en: Start
el_GR: Αρχή

en: Width
el_GR: Πλάτος

en: Contact resistance
el_GR: Αντίσταση επαφής

en: Shunt resistance
el_GR: Παράλληλη αντίσταση

en: Charge density/
    Fermi-offset
el_GR: Πυκνότητα φορτίου/
    Fermi-offset

en: Majority
    carrier
el_GR: Πλειονότητα
    φορείς

en: Physical
    model
el_GR: Φυσικό
    μοντέλο

en: Reporting error....
el_GR: Αναφορές λαθών....

en: Diode
el_GR: Δίοδος

en: Wire
el_GR: Καλώδιο

en: Ground
el_GR: Γείωση

en: Pointer
el_GR: Δείκτης

en: Clean
el_GR: Καθάρισε

en: Enter the time at which the laser pulse will fire (-1) to turn it off
el_GR: Εισήγαγε τον χρόνο στον οποίον θα εκτοξευτεί ο παλμός του λέιζερ (-1) ώστε να το σβήσω

en: Laser
el_GR: Λέιζερ

en: Enter the start time of the simulation
el_GR: Εισήγαγε τον χρόνο εκκίνησης της προσομοίωσης

en: Length
el_GR: Μήκος

en: Start Voltage
el_GR: Αρχική ηλεκτρική τάση

en: Stop Voltage
el_GR: Τελική ηλεκτρική τάση

en: step multiplyer
el_GR: βήμα πολλαπλασιαστή

en: Save
    video
el_GR: Αποθήκευση
    βίντεο

en: Storyboard
    to clipboard
el_GR: Πίνακα διάταξης
    στο Πρόχειρο

en: Autoscale
el_GR: Αυτόματη κλίμακα

en: Set log scale y
el_GR: Θέσε λογαριθμική κλίμακα y

en: Set log scale x
el_GR: Θέσε λογαριθμική κλίμακα x

en: Plot
el_GR: Γραφική παράσταση

en: Scale
el_GR: Κλίμακα

en: Set
    Temperature
el_GR: Θέσε
    Θερμοκρασία

en: Configure
    Model
el_GR: Παραμετροποίηση
    Μοντέλο

en: Joule
    Heating
el_GR: Joule
    Θέρμανση

en: Optical
    Heating
el_GR: Οπτική
    Θέρμανση

en: Recombination
    heating
el_GR: Επανασύνδεση
    Θέρμανση

en: Enter the new temperature
el_GR: Εισήγαγε τη νέα θερμοκρασία

en: Configure thermal model
el_GR: Παραμετροποίησε το θερμικό μοντέλο

en: Experimental data
el_GR: Πειραματικά δεδομένα

en: Delta=Experiment - Simulation
el_GR: Δέλτα=Πείραμα - Προσομοίωση

en: Configure fit
el_GR: Παραμετροποίησε την σύγκλιση

en: Function
el_GR: Συνάρτηση

en: Device structure
el_GR: Δομή συσκευής

en: <big><b>The device structure tab</b></big><br> Use this tab to change the structure of the device, the layer thicknesses and to perform optical simulations.  You can also browse the materials data base and  edit the electrical mesh.
el_GR: <big><b>Καρτέλα δομής της συσκευής</b></big><br> Χρησιμοποίησε αυτή τη καρτέλα για να αλλάξεις τη δομή της συσκευής, το πάχος των στρωμάτων και για να κάνεις οπτικές προσομοιώσεις. Μπορείς επίσης να περιηγηθείς στη βάση δεδομένων των υλικών και να επεξεργαστείς το ηλεκτρικό πλέγμα.

en: Terminal
el_GR: Τερματικό

en: <big><b>The terminal window</b></big><br>The output of the model will be displayed in this window, watch this screen for debugging and convergence information.
el_GR: <big><b>Το τερματικό παράθυρο</b></big><br>Τα εξαγόμενα αποτελέσματα θα εμφανίζονται σε αυτό το παράθυρο. Να παρακολουθείς αυτό το παράθυρο για πληροφορίες σχετικά με την σύγκληση της προσομοίωσης και για την αποσφαλμάτωση.

en: Tutorials/Documentation
el_GR: Εκπαιδευτικό υλικό / Εγχειρίδια

en: <big><b><a href="https://youtu.be/XBbaogu61Ps">Watch the video</a></b></big><br> Performing my first solar cell simulation
el_GR: <big><b><a href="https://youtu.be/XBbaogu61Ps">Δες το βίντεο</a></b></big><br> Πραγματοποιώντας την πρώτη μου προσομοίωση φωτοβολταϊκού στοιχείου

en: Output
el_GR: Εξαγωγή αποτελεσμάτων

en: <big><b>Output</b></big><br>This shows the root simulation directory, this is where the results are stored.  Double click on a file to see what is in it..
el_GR: <big><b>Εξαγωγή αποτελεσμάτων</b></big><br>Αυτό δείχνει τον κύριο κατάλογο αποθήκευσης της προσομοίωσης και εδώ αποθηκεύονται τα αποτελέσματα. Με διπλό κλικ σε ένα αρχείο μπορείς να δεις τι υπάρχει μέσα.

en: Information
el_GR: Πληροφορίες

en: <big><b>The fitting variables window</b></big><br> Use this window to select the variables use to perform the fit.
el_GR: <big><b>Το παράθυρο με τις μεταβλητές της σύγκλισης</b></big><br> Χρησιμοποίησε αυτό το παράθυρο για να επιλέξεις τις μεταβλητές που θα χρησιμοποιηθούν στην σύγκλιση.

en: Fit the simulation to experimental data
el_GR: Προσέγγισε την προσομοίωση στα πειραματικά δεδομένα

en: Error function
el_GR: Συνάρτηση σφάλματος

en: Open file
el_GR: Άνοιξε αρχείο

en: Back
el_GR: Πίσω

en: Home
el_GR: Αρχική

en: LUMO numerical
el_GR: LUMO αριθμητικό

en: HOMO numerical
el_GR: HOMO αριθμητικό

en: This is not a valide e-mail address
el_GR: Αυτή δεν είναι έγκυρη διεύθυνση e-mail

en: The e-mail addresses do not match.
el_GR: Η διεύθυνση e-mail δεν είναι ίδια.

en: Please enter your first name.
el_GR: Παρακαλώ καταχώρησε το όνομά σου.

en: Please enter your surname.
el_GR: Παρακαλώ καταχώρησε το επίθετό σου.

en: Please enter your Company/University.
el_GR: Παρακαλώ καταχώρησε την εταιρία/πανεπιστήμιο.

en: First name
el_GR: Όνομα

en: Surname
el_GR: Επίθετο

en: Company/University
el_GR: Εταιρεία/Πανεπιστήμιο

en: Confirm e-mail
el_GR: Επιβεβαίωσε e-mail

en: Suns v.s. Voc
el_GR: Ήλιοι έναντι Voc

en: Light source
el_GR: Πηγή φωτός

en: Run optical simulation
el_GR: Τρέξε την οπτική προσομοίωση

en: Transfer
    matrix
el_GR: Μεταφορά
    πίνακας

en: Exponential
    profile
el_GR: Εκθετικό
    προφίλ

en: Flat
    profile
el_GR: Επίπεδο
    προφίλ

en: From
    file
el_GR: Από
    αρχείο

en: From QE
    spectra
el_GR: Από QE
    φάσματα

en: Constant
    value
el_GR: Σταθερή
    αξία

en: Edit constant
el_GR: Επεξεργασία σταθεράς

en: Optics
el_GR: Οπτικά

en: Parameter
    scan
el_GR: Παράμετρος
    σάρωση

en: Script
    Editor
el_GR: Script
    Επεξεργαστής

en: <big><b>The scan window</b></big><br> Very often it is useful to be able to systematically very a device parameter such as mobility or density of trap states.  This window allows you to do just that.
el_GR: <big><b>Το παράθυρο σάρωσης</b></big><br> Πολύ συχνά είναι χρήσιμο να μπορείς να μεταβάλεις μια παράμετρο της συσκευής με συστηματικό τρόπο όπως την ευκινησία και την πυκνότητα καταστάσεων των παγίδων. Αυτό το παράθυρο κάνει ακριβώς αυτό.

en: Use the plus icon to add a new scan line to the list.
el_GR: Με το σύμβολο συν μπορείς να προσθέσεις στη λίστα μια νέα γραμμή στη σάρωση.

en: <big><b><a href="https://www.youtube.com/watch?v=cpkPht-CKeE">Tutorial video</b></big><br>Using the parameter scan window.
el_GR: <big><b><a href="https://www.youtube.com/watch?v=cpkPht-CKeE">Εκπαιδευτικό βίντεο </b></big><br>Χρησιμοποιώντας το παράθυρο με τις παραμέτρους σάρωσης.

en: Run scan
el_GR: Τρέξε τη σάρωση

en: Clean simulation
el_GR: Εκκαθάριση προσομοίωσης

en: Build scan
el_GR: Κτίσε σάρωση

en: Rerun
el_GR: Τρέξε ξανά

en: Archive simulations
el_GR: Αρχειοθετημένες προσομοιώσεις

en: Notes
el_GR: Σημειώσεις

en: Simulations
el_GR: Προσομοιώσεις

en: New experiment
el_GR: Νέο πείραμα

en: Delete experiment
el_GR: Διέγραψε πείραμα

en: Refresh
el_GR: Ανανέωση

en: Clone experiment
el_GR: Κλωνοποίησε πείραμα

en: Rename experiment
el_GR: Μετονόμασε πείραμα

en: Import data
el_GR: Εισαγωγή δεδομένων

en: One itteration
el_GR: Μία προσέγγιση

en: Run fit
el_GR: Τρέξε τη σύγκληση

en: Fit this
    data set
el_GR: Προσέγγισε
    Ομάδα δεδομένων

en: Dont' fit this
    data set
el_GR: Μην προσεγγίσεις
    Ομάδα δεδομέων

en: Move up
el_GR: Μετακίσε πάνω

en: Move down
el_GR: Μετακίνησε κάτω

en: Delete
el_GR: Σβήσιμο

en: Edit
el_GR: Επεξεργασία

en: View
el_GR: Όψεις

en: New shape name
el_GR: Νέο όνομα σχήματος

en: Rename the layer:
el_GR: Μετονόμασε το στρώμα:

en: Thermal model
    enabled
el_GR: Θερμικό μοντέλο
    ενεργοποιημένο

en: <big><b>Thermal solver switched on</b></big><br>The heat equation will be solved across the device
el_GR: <big><b>Ο λύτης του θερμικού μοντέλου ενεργοποιήθηκε</b></big><br>Η εξίσωση του θερμικού μοντέλου θα επιλυθεί κατά μήκος της συσκευής

en: Iso-thermal
    model
el_GR: Ισοθερμικό
    μοντέλο

en: <big><b>Isothermal mode</b></big><br>A single temperature will be assumed across the entire device.
el_GR: <big><b>Ισοθερμική κατάσταση λειτουργίας</b></big><br>Μία απλή θερμοκρασία θα θεωρεί ότι υπάρχει κατά μήκος της συσκευής.

en: Isothermal
el_GR: Ισοθερμικό

en: Add
el_GR: Πρόσθεσε

en: Delete row
el_GR: Σβήσιμο σειράς

en: Laser start time
el_GR: Χρόνος εκκίνησης λέιζερ

en: Simulation start time
el_GR: Χρόνος εκκίνησης προσομοίωσης

en: Time domain experiment window
el_GR: Παράθυρο πειράματος τομέα χρόνου

en: Simulation
el_GR: Προσομοίωσε

en: Finish time:
el_GR: Χρόνος τέλους:

en: Running
el_GR: Τρέχει

en: Constant bias
el_GR: Σταθερή τάση

en: Change
el_GR: Άλλαξε

en: From file
el_GR: Από το αρχείο

en: Export
    image
el_GR: Εξαγωγή
    εικόνα

en: Filter editor
el_GR: Επεξεργαστής φίλτρων

en: Not a valid license number
el_GR: Μη έγκυρος αριθμός άδειας

en: This key has been used too many times.
el_GR: Αυτό το κλειδί έχει χρησιμοποιηθεί πάρα πολλές φορές.

en: This key has expired.
el_GR: Το κλειδί έχει λήξει.

en: Can't access the internet
el_GR: Δεν έχω πρόσβαση στο διαδίκτυο

en: Data
el_GR: Δεδομένα

en: Suns Jsc
    editor
el_GR: Ήλιοι Jsc
    επεξεργαστής

en: PL
    editor
el_GR: PL
    επεξεργαστής

en: Quantum
    efficiency
el_GR: Κβαντική
    απόδοση

en: Calculate
    the cost
el_GR: Υπολόγισε
    το κόστος

en: <big><b>The time mesh editor</b></big><br> To do time domain simulations one must define how voltage the light vary as a function of time.  This can be done in this window.  Also use this window to define the simulation length and time step.
el_GR: <big><b>Πρόγραμμα επεξεργασίας του πλέγματος στο χρονικό πεδίο</b></big><br>Για να κάνεις προσομοιώσεις στον χρόνο πρέπει να ορίσεις πως μεταβάλλεται η τάση και το φως σε συνάρτηση με τον χρόνο. Αυτό μπορεί να γίνει σε αυτό το παράθυρο. Επίσης, χρησιμοποίησε αυτό το παράθυρο για να ορίσεις την διάρκεια της προσομοίωσης και το βήμα του χρόνου.

en: <big><b>Frequency domain mesh editor</b></big><br> Some times it is useful to do frequency domain simulations such as when simulating impedance spectroscopy.  This window will allow you to choose which frequencies will be simulated.
el_GR: <big><b>Επεξεργαστής του πλέγματος στο πεδίο συχνοτήτων</b></big><br>Ορισμένες φορές είναι χρήσιμο να κάνεις προσομοιώσεις στο πεδίο των συχνοτήτων όπως για παράδειγμα σε προσομοιώσεις εμπέδησης. Αυτό το παράθυρο σου επιτρέπει να διαλέξεις ποιες συχνότητες θα προσομοιωθούν.

en: <big><b>Capacitance voltage editor</b></big><br> Use this editor to change serup capacitance voltage simulation.
el_GR: <big><b>Επεξεργαστής τάσης χωρητικότητας</b></big><br> Χρησιμοποίησε αυτόν τον επεξεργαστή για να ρυθμίσεις την προσομοίωση της τάσης χωρητικότητας.

en: <big><b>PL simulation editor</b></big><br> Use this window to configure the steady state photoluminescence simulation.
el_GR: <big><b>Επεξεργαστής προσομοίωσης PL</b></big><br>Χρησιμοποίησε αυτό το παράθυρο για να ρυθμίσεις την προσομοίωση της φωτοφωταύγειας σε σταθερή κατάσταση.

en: <big><b>Suns voc simulation editor</b></big><br> Use this window to select the step size and parameters of the JV simulations.
el_GR: <big><b>Επεξεργαστής προσομοίωσης Ήλιοι Voc </b></big><br> Χρησιμοποίησε αυτό το παράθυρο για να επιλέξεις το μέγεθος του βήματος και τις παραμέτρους των προσομοιώσεων JV.

en: <big><b>Suns Jsc simulation editor</b></big><br> Use this window to select the step size and parameters of the JV simulations.
el_GR: <big><b>Επεξεργαστής προσομοιωτή Ήλιοι Jsc</b></big><br>Χρησιμοποίησε αυτό το παράθυρο για να επιλέξεις το μέγεθος του βήματος και τις παραμέτρους των προσομοιώσεων JV.

en: <big><b>Costs window</b></big>
    Use this window to calculate the cost of the solar cell and the energy payback time.
el_GR: <big><b>Παράθυρο κόστους</b></big>
    Χρησιμοποίησε αυτό το παράθυρο για να υπολογίσεις το κόστος του φωτοβολταϊκού κελιού και το ενεργειακό ανταποδοτικό κόστος του.

en: Output files
el_GR: Αρχεία αποτελεσμάτων

en: File name
el_GR: Όνομα αρχείου

en: <big><b>The scan window</b></big><br> Now using the drop down menu in the prameter to change 'column', select the device parameter you wish to vary, an example may be dos0/Electron Mobility. Now enter the values you would like it to scan oveer in the  'Values', an example could be '1e-3 1e-4 1e-5 1e-6'.  And hit the double arrorw to run the simulation.
el_GR: <big><b>Το παράθυρο σάρωσης</b></big><br> Τώρα, χρησιμοποιώντας το αναπτυσσόμενο μενού στη παράμετρο για να αλλάξετε «στήλη», επιλέξτε την παράμετρο της συσκευής που θέλετε να ποικίλει, ένα παράδειγμα μπορεί να είναι dos0/Electron Mobility. Τώρα εισάγετε τις τιμές που θα θέλατε να σαρώσει στο «Τιμές», ένα παράδειγμα θα μπορούσε να είναι «1e-3 1e-4 1e-5 1e-6».  Και χτύπησε το διπλό βέλος για να τρέξει την προσομοίωση.

en: Solar Spectrum Generator
el_GR: Μηχανή παραγωγής ηλιακού φάσματος

en: Show energies
el_GR: Εμφάνισε τις ενέργειες

en: Suns Jsc simulation editor
el_GR: Ήλιοι Jsc επεξεργαστής προσομοίωσης

en: Disabled
el_GR: Απενεργοποιημένο

en: time mesh
el_GR: πλέγμα χρόνου

en: Interface editor
el_GR: Πρόγραμμα επεξεργασίας διασύνδεσης

en: Cluster get data
el_GR: Δεδομένα προς την υπολογιστική συστάδα

en: Copy src to cluster
el_GR: Αντέγραψε src στη υπολογιστική συστάδα

en: Make on cluster
el_GR: Φτιάξε στη υπολογιστική συστάδα

en: Clean cluster
el_GR: Εκκαθάριση στην υπολογιστική συστάδα

en: Kill all cluster code
el_GR: Τερμάτισε όλον τον κώδικα στην υπολογιστική συστάδα

en: Sync
el_GR: Συγχρονισμός

en: Cluster
el_GR: Υπολογιστική συστάδα

en: 3D object viewer
el_GR: Προβολή αντικειμένων 3D

en: Loading
el_GR: Φορτώνεται

en: Rename:
el_GR: Μετονομασία:

en: Delete file
el_GR: Σβήσιμο αρχείου

en: New shape name:
el_GR: Νέο όνομα σχήματος:

en: I cant write to:
el_GR: Μπορώ να εγγράψω στο:

en: This means either the disk is full or your system administrator has not given you write permissions to that location.
el_GR: Αυτό σημαίνει είτε ο δίσκος σου είναι γεμάτος είτε ο διαχειριστής του συστήματος δεν σου έχει δώσει άδεια εγγραφής στη συγκεκριμένη τοποθεσία.

en: name
el_GR: όνομα

en: path
el_GR: διαδρομή

en: start
el_GR: αρχή

en: stop
el_GR: τέλος

en: status
el_GR: κατάσταση

en: Adding:
el_GR: Προσθέτοντας:

en: No sim dir name
el_GR: Δεν υπάρχει όνομα sim dir

en: I can't load flat_list.inp.  This usually means there is a problem with how you have set up your scan.
el_GR: Δεν μπορώ να φορτώσω το flat_list.inp.  Αυτό συνήθως σημαίνει ότι υπάρχει πρόβλημα με το πως έχεις ρυθμίσει την σάρωση.

en: Problem generating tree.
el_GR: Πρόβλημα στην παραγωγή του δέντρου.

en: Lambda stop
el_GR: Τερματισμός λάμδα

en: File containing generation rate
el_GR: Αρχείο που περιέχει τον ρυθμό παραγωγής

en: Photon efficiency
el_GR: Απόδοση φωτονίου

en: QE spectra file
el_GR: Αρχείο φασμάτων QE

en: Optical filter material
el_GR: Υλικό του οπτικού φίλτρου

en: Illuminate from
el_GR: Φώτισε από

en: Opperation
el_GR: Διεργασία

en: Multiplier
el_GR: Πολλαπλασιαστής

en: Laser wavelength
el_GR: Μήκος κύματος Λέιζερ

en: Length of pulse
el_GR: Μήκος του παλμού

en: Spot size x
el_GR: Μέγεθος σημείου x

en: Spot size y
el_GR: Μέγεθος σημείου y

en: Energy in pulse
el_GR: Ενέργεια του παλμού

en: Efficiency of photons
el_GR: Απόδοση των φωτονίων

en: No
el_GR: Όχι

en: Yes
el_GR: Ναι

en: contact
el_GR: επαφή

en: active layer
el_GR: ενεργό στρώμα

en: other
el_GR: άλλο

en: Free carrier statistics
el_GR: Στατιστική ελεύθερων φορέων

en: Maxwell Boltzmann - analytic
el_GR: Maxwell Boltzmann - αναλυτικό

en: Maxwell Boltzmann - numerical+analytic
el_GR: Maxwell Boltzmann - αριθμητικό+αναλυτικό

en: Maxwell Boltzmann - full numerical
el_GR: Maxwell Boltzmann - πλήρως αριθμητικό

en: Ferm-Dirac - numerical
el_GR: Ferm-Dirac - αριθμητικό

en: Effective density of free electron states (@300K)
el_GR: Ενεργή πυκνότητα ελεύθερων καταστάσεων ηλεκτρονίων (@300K)

en: Effective density of free hole states (@300K)
el_GR: Ενεργή πυκνότητα ελεύθερων καταστάσεων οπών (@300K)

en: Number of traps
el_GR: Αριθμός παγίδων

en: DoS distribution
el_GR: Κατανομή DoS

en: Complex
el_GR: Σύνθετο

en: Exponential
el_GR: Εκθετικό

en: Electron trap density
el_GR: Πυκνότητα παγίδων ηλεκτρονίων

en: Hole trap density
el_GR: Πυκνότητα παγίδων οπών

en: Electron tail slope
el_GR: Κλίση ουράς ηλεκτρονίου

en: Hole tail slope
el_GR: Κλίση ουράς οπής

en: Free electron to Trapped electron
el_GR: Ελεύθερο ηλεκτρόνιο προς Παγιδευμένο ηλεκτρόνιο

en: Trapped electron to Free hole
el_GR: Παγιδευμένο ηλεκτρόνιο προς Ελεύθερη οπή

en: Trapped hole to Free electron
el_GR: Παγιδευμένη οπή προς Ελεύθερο ηλεκτρόνιο

en: Free hole to Trapped hole
el_GR: Ελεύθερη οπή προς Παγιδευμένη οπή

en: Heatsink
el_GR: Απαγωγός θερμότητας

en: Conductivity of heat sink y_{min}
el_GR: Αγωγιμότητα του απαγωγού θερμότητας στο y_{min}

en: Heat sink length y_{min}
el_GR: Μήκος απαγωγού θερμότητας y_{min}

en: Conductivity of heat sink y_{max}
el_GR: Αγωγιμότητα του απαγωγού θερμότητας y_{max}

en: Heat sink length y_{max}
el_GR: Μήκος απαγωγού θερμότητας y_{max}

en: Conductivity of heat sink x_{min}
el_GR: Αγωγιμότητα του απαγωγού θερμότητας x_{min}

en: Heat sink length x_{min}
el_GR: Μήκος απαγωγού θερμότητας x_{min}

en: Conductivity of heat sink x_{max}
el_GR: Αγωγιμότητα του απαγωγού θερμότητας x_{max}

en: Heat sink length x_{max}
el_GR: Μήκος απαγωγού θερμότητας x_{max}

en: Device temperature at z_{min}
el_GR: Θερμοκρασία συσκευής στο z_{min}

en: Conductivity of heat sink z_{min}
el_GR: Αγωγιμότητα του απαγωγού θερμότητας z_{min}

en: Heat sink length z_{min}
el_GR: Μήκος απαγωγού θερμότητας z_{min}

en: Conductivity of heat sink z_{max}
el_GR: Αγωγιμότητα του απαγωγού θερμότητα z_{max}

en: Heat sink length z_{max}
el_GR: Μήκος απαγωγού θερμότητας z_{max}

en: Perovskite ion density
el_GR: Πυκνότητα ιόντων περοβσκίτη

en: Doping density (x=0)
el_GR: Πυκνότητα εμπλουτισμού (x=0)

en: Doping density (x=max)
el_GR: Πυκνότητα εμπλουτισμού (x=max)

en: n_{free} to p_{free} Recombination rate constant
el_GR: n_{free} to p_{free} σταθερά ρυθμού επανασύνδεσης

en: Thermal conductivity
el_GR: Θερμική αγωγιμότητα

en: Electron relaxation time
el_GR: Χρόνος εφησυχασμού ηλεκτρονίου

en: Hole relaxation time
el_GR: Χρόνος εφησυχασμού οπών

en: Link
el_GR: Σύνδεσμος

en: Shunt resistivity
el_GR: Παράλληλη αντίσταση

en: Series resistivity
el_GR: Σειριακή αντίσταση

en: Series resistivity z
el_GR: Σειριακή αντίσταση z

en: Series resistivity x
el_GR: Σειριακή αντίσταση x

en: Series resistivity y
el_GR: Σειριακή αντίσταση y

en: Layer ideality factor
el_GR: Παράγοντας ιδανικότητας του στρώματος

en: Reverse bias current
el_GR: Ρεύμα αντίστροφης τάσης

en: Enable optical charge
    carrier generation
el_GR: Ενεργοποίησε οπτικό φορτίο
    Παραγωγή φορέα

en: Shape type
el_GR: Τύπος σχήματος

en: dx of the object
el_GR: dx του αντικειμένου

en: dy of the object
el_GR: dy του αντικειμένου

en: dz of the object
el_GR: dz του αντικειμένου

en: Number of objects x
el_GR: Αριθμός αντικειμένων x

en: Number of objects y
el_GR: Αριθμός αντικειμένων y

en: Number of objects z
el_GR: Αριθμός αντικειμένων z

en: x offset
el_GR: x μετατόπιση

en: y offset
el_GR: y μετατόπιση

en: z offset
el_GR: z μετατόπιση

en: Color
el_GR: Χρώμα

en: Interface model
el_GR: Μοντέλο διασύνδεσης

en: None
el_GR: Κανένα

en: Recombination constant
el_GR: Σταθερά επανασύνδεσης

en: startime
el_GR: εκκίνηση

en: sim_contacts
el_GR: sim_επαφές

en: Website
el_GR: Ιστότοπος

en: Author
el_GR: Συγγραφέας

en: Journal
el_GR: Περιοδικό

en: Title
el_GR: Τίτλος

en: Volume
el_GR: Τόμος

en: Pages
el_GR: Σελίδες

en: Year
el_GR: Έτος

en: Book title
el_GR: Τίτλος βιβλίου

en: Publisher
el_GR: Εκδότης

en: Efficiency of light
el_GR: Απόδοση του φωτός

en: subtract DC
el_GR: αφαίρεσε DC

en: External load resistor
el_GR: Αντιστάτης εξωτερικού φορτίου

en: Material type
el_GR: Τύπος υλικού

en: Organic
el_GR: Οργανικό

en: Oxide
el_GR: Οξείδιο

en: Inorganic
el_GR: Ανόργανο

en: Metal
el_GR: Μέταλλο

en: Other
el_GR: Άλλο

en: Transparency
el_GR: Διαφάνεια

en: Change log
el_GR: Άλλαξε αρχείο καταγραφής

en: False
el_GR: Ψευδές

en: Fill factor
el_GR: Παράγοντας πλήρωσης

en: Max power
el_GR: Μέγιστη ισχύς

en: Voltage at max power
el_GR: Ηλεκτρική τάση στη μέγιστη ισχύ

en: Current density at max power
el_GR: Πυκνότητα ρεύματος στη μέγιστη ισχύ

en: Current density at Voc
el_GR: Πυκνότητα ηλεκτρικού ρεύματος στο Voc

en: Recombination time constant
el_GR: Σταθερά χρόνου επανασύνδεσης

en: Photos absorbed in active layer
el_GR: Φωτόνια που απορροφήθηκαν στο ενεργό στρώμα

en: Peak height Rp
el_GR: Ύψος κορυφής Rp

en: RMS height Rq
el_GR: RMS ύψος Rq

en: Average height Ra
el_GR: Μέσο ύψος Ra

en: dV step
el_GR: βήμα dV

en: Left hole density
el_GR: Πυκνότητα οπών αριστερά

en: Left electron density
el_GR: Πυκνότητα ηλεκτρονίων αριστερά

en: Right hole density
el_GR: Πυκνότητα οπών δεξιά

en: Right electron density
el_GR: Πυκνότητα ηλεκτρονίων δεξιά

en: Built in potential
el_GR: Εσωτερικό δυναμικό

en: Electron affinity left
el_GR: Ηλεκτρονιοσυγγένεια αριστερά

en: Electron affinity right
el_GR: Ηλεκτρονιοσυγγένεια δεξιά

en: Path to source code
el_GR: Διαδρομή στο δίσκο για τον πυγαίο κώδικα

en: Make command
el_GR: Φτιάξε εντολή

en: exe name
el_GR: όνομα exe

en: Remote cluster directory
el_GR: Απομακρυσμένος κατάλογος του υπολογιστικού συμπλέγματος

en: Remote node list
el_GR: Λίστα απομακρυσμένων κόμβων

en: x-triangles
el_GR: x-τρίγωνα

en: y-triangles
el_GR: y-τρίγωνα

en: Gaussian blur
el_GR: Gaussian θόλωση

en: Percent of histogram to ignore
el_GR: Ποσοστό του ιστογράμματος για να αγνοηθεί

en: Sigma of gaussian
el_GR: Σίγμα της gaussian

en: Electrical clamp (first step)
el_GR: Ηλεκτρική συσσωμάτωση (πρώτο βήμα)

en: Electrical clamp
el_GR: Ηλεκτρική συσσωμάτωση

en: Newton minimum iterations
el_GR: Newton ελάχιστες προσεγγίσεις

en: dll name
el_GR: dll όνομα

en: Complex matrix solver to use
el_GR: Λύτης σύνθετου πίνακα για χρήση

en: Poisson clamping
el_GR: Συσσωμάτωση Poisson

en: Enable poisson solver
el_GR: Ενεργοποίησε τον λύτη poisson

en: Write everything to disk
el_GR: Γράψε τα πάντα στον δίσκο

en: Matrix solver
el_GR: Λύτης πίνακα

en: Newton solver to use
el_GR: Newton λύτης για χρήση

en: Solve Kirchhoff's current law in Newton solver
el_GR: Λύσε τον νόμο ρευμάτων του Kirchhoff με την χρήση του Newton λύτη

en: filename
el_GR: όνομα αρχείου

en: EQE Voltage
el_GR: EQE Ηλεκτρική τάση

en: Thermal model type
el_GR: Τύπος θερμικού μοντέλου

en: Hydrodynamic
el_GR: Υδροδυναμική

en: Lattice heat
el_GR: Θέρμανση κρυσταλλικού πλέγματος

en: Device temperature at y_{min}
el_GR: Θερμοκρασία συσκευής στο y_{min}

en: Device temperature at y_{max}
el_GR: Θερμοκρασία συσκευής στο y_{max}

en: Device temperature at x_{min}
el_GR: Θερμοκρασία συσκευής στο x_{min}

en: Device temperature at x_{max}
el_GR: Θερμοκρασία συσκευής στο x_{max}

en: Device temperature at z_{max}
el_GR: Θερμοκρασία συσκευής στο z_{max}

en: Lattice heat model
el_GR: Θερμικό μοντέλο κρυσταλλικού πλέγματος

en: Electron heat model
el_GR: Θερμικό μοντέλο ηλεκτρονίων

en: Hole heat model
el_GR: Θερμικό μοντέλο οπών

en: Write out band structure
el_GR: Γράψε λεπτομερώς την δομή των ζωνών

en: Write newton solver convergence to disk
el_GR: Γράψε την σύγκλιση του newton λύτη στον δίσκο

en: Print poisson solver convergence
el_GR: Εκτύπωσε την σύγκλιση του Poisson λύτη

en: Normalize output x-time to one
el_GR: Κανονικοποίηση στο ένα του αποτελέσματος x-χρόνου

en: Write file access log to disk.
el_GR: Γράψε το αρχείο καταγραφής των αρχείων πρόσβασης στον δίσκο.

en: Write headers to output files
el_GR: Γράψε τις κεφαλίδες στα αρχεία με τα αποτελέσματα

en: Write first guess to equations
el_GR: Γράψε την πρώτη εικασία στις εξισώσεις

en: Screen
el_GR: Οθόνη

en: Disk
el_GR: Δίσκος

en: Screen and disk
el_GR: Οθόνη και δίσκος

en: Clean up DoS cache files
el_GR: Καθάρισε τα DoS αρχεία από την μνήμη cache

en: Device state
el_GR: Κατάστασης συσκευής

en: Run the ray tracer
el_GR: Τρέξε την ανίχνευση ακτίνων

en: Once per simulation
el_GR: Μία φορά ανά προσομοίωση

en: Each simulation step
el_GR: Κάθε βήμα προσομοίωσης

en: Theta steps
el_GR: Θήτα βήματα

en: Theta start
el_GR: Θήτα εκκίνηση

en: Theta stop
el_GR: Θήτα τερματισμός

en: Phi steps
el_GR: Φι βήματα

en: Phi start
el_GR: Φι εκκίνηση

en: Phi stop
el_GR: Φι τερματισμός

en: Escape bins
el_GR: Κάδοι διαφυγής

en: Emit from
el_GR: Εκπομπή από

en: Center of each layer
el_GR: Το κέντρο κάθε στρώματος

en: Each electrical mesh point
el_GR: Έκαστο ηλεκτρικό σημείο στο πλέγμα

en: Mesh points x
el_GR: Σημεία στο πλέγμα x

en: Mesh points z
el_GR: Σημεία στο πλέγμα z

en: LED extraction efficiency
el_GR: Απόδοση της εξαγωγής LED

en: Series resistance
el_GR: Αντίσταση σε σειρά

en: Other layers
el_GR: Άλλα στρώματα

en: debug (ignore)
el_GR: debug (αγνόησε)

en: top
el_GR: κορυφή

en: bottom
el_GR: πάτος

en: right
el_GR: δεξιά

en: left
el_GR: αριστερά

en: Electron
el_GR: Ηλεκτρόνιο

en: Hole
el_GR: Οπή

en: Ohmic
el_GR: Ωμική

en: Left/Right
el_GR: Αριστερά/Δεξιά

en: n_{free} to p_{free} photon generation efficiency
el_GR: n_{free} to p_{free} απόδοση παραγωγής φωτονίων

en: n_{free} to n_{trap} photon generation efficiency
el_GR: n_{free} to n_{trap} απόδοση παραγωγής φωτονίων

en: n_{trap} to p_{free} photon generation efficiency
el_GR: n_{trap} to p_{free} απόδοση παραγωγής φωτονίων

en: p_{trap} to n_{free} photon generation efficiency
el_GR: p_{trap} to n_{free} απόδοση παραγωγής φωτονίων

en: p_{free} to p_{trap} photon generation efficiency
el_GR: p_{free} to p_{trap} απόδοση παραγωγής φωτονίων

en: Experimental emission spectra
el_GR: Πειραματικά φάσματα εκπομπής

en: Experimental emission efficiency
el_GR: Πειραματική απόδοση εκπομπής

en: Use experimental emission spectra
el_GR: Χρησιμοποίησε το πειραματικό φάσμα εκπομπής

en: Load resistor
el_GR: Φόρτωσε τον αντιστάτη

en: fx domain mesh points
el_GR: fx τομέας σημεία δικτύου

en: Cycles to simulate
el_GR: Κύκλοι για προσομοίωση

en: Voltage modulation depth
el_GR: Βάθος διαμόρφωσης τάσης

en: Excite with
el_GR: Διέγερση με

en: Light
el_GR: Φως

en: Measure
el_GR: Μετρώ

en: Light modulation depth
el_GR: Βάθος διαμόρφωσης φωτός

en: Run fit after simulation
el_GR: Τρέξε την προσέγγιση μετά την προσομοίωση

en: Periods to fit
el_GR: Περίοδοι για προσέγγιση

en: Simulation type
el_GR: Τύπος προσομοίωσης

en: Large signal
el_GR: Μεγάλο σήμα

en: Node list
el_GR: Λίστα με τους κόμβους

en: Initialization vector
el_GR: Διάνυσμα αρχικοποίησης

en: Cryptographic key
el_GR: Κρυπτογραφικό κλειδί

en: Intensity of the sun
el_GR: Ένταση του Ήλιου

en: #saturation_n0
el_GR: #κορεσμός_n0

en: #saturation_rate
el_GR: #κορεσμός_rate

en: Absorption of material
el_GR: Απορρόφηση του υλικού

en: start voltage
el_GR: αρχική ηλεκτρική τάση

en: Max voltage
el_GR: Μέγιστη ηλεκτρική τάση

en: Invert output
el_GR: Ανέστρεψε τα αποτελέσματα

en: Use capacitor
el_GR: Χρησιμοποίησε τον πυκνωτή

en: External C
el_GR: Εξωτερική C

en: External R
el_GR: Εξωτερική R

en: Resistance of scope
el_GR: Αντίσταση του πεδίου εφαρμογής

en: Photon Flux
el_GR: Ροή φωτονίων

en: device width
el_GR: πλάτος συσκευής

en: device breadth
el_GR: φάρδος συσκευής

en: Active layer width
el_GR: Πλάτος ενεργού στρώματος

en: Start wavelength
el_GR: Αρχικό μήκος κύματος

en: Stop wavelength
el_GR: Τελικό μήκος κύματος

en: Wavelength steps
el_GR: Βήματα μήκος κύματος

en: Key results
el_GR: Κύρια αποτελέσματα

en: Write everything to disk every 2nd step
el_GR: Γράψε τα πάντα στον δίσκο κάθε δεύτερο βήμα

en: Write everything to disk every 5th step
el_GR: Γράψε τα πάντα στον δίσκο κάθε πέμπτο βήμα

en: Write everything to disk every 10th step
el_GR: Γράψε τα πάντα στον δίσκο κάθε δέκατο βήμα

en: Show key results
el_GR: Δείξε τα κύρια αποτελέσματα

en: Symmetric
el_GR: Συμμετρικό

en: Asymmetric
el_GR: Ασύμμετρο

en: Save as
el_GR: Αποθήκευσε ως

en: Show photons
el_GR: Δείξε τα φωτόνια

en: Optical mode
el_GR: Οπτική λειτουργία

en: Rays
el_GR: Ακτίνες

en: Electrical mesh
el_GR: Ηλεκτρικό πλέγμα

en: Show device
el_GR: Δείξε την συσκευή

en: Grid
el_GR: Δίκτυο

en: Show text
el_GR: Δείξε το κείμενο

en: Ray tracing mesh
el_GR: Πλέγμα ίχνος ακτίνας

en: Stars
el_GR: Άστέρια

en: Font
el_GR: Γραμματοσειρά

en: Device view
el_GR: Όψη συσκευής

en: Python Equation
el_GR: Εξίσωση Python

en: You've made a mistake in the equation, use w for wavelength.
el_GR: Έχεις κάνει ένα λάθος στην εξίσωση, χρησιμοποίησε το w για το μήκος κύματος.

en: Are you sure you wisht to import this, it will overwrite
el_GR: Είσαι σίγουρος ότι θες να το κάνεις εισαγωγή αυτό, θα τα επαγγράψει

en: Equation editor
el_GR: Επεξεργαστής εξισώσεων

en: Import
    into model
el_GR: Εισαγωγή
    στο μοντέλο

en: Add section
el_GR: Πρόσθεσε τμήμα

en: Delete section
el_GR: Διέγραψε τμήμα

en: Doping/Mobilie ion profile editor
el_GR: Πρόγραμμα επεξεργασίας προφίλ ιόντων ντόπινγκ/ευκίνητα

en: New emission spectra name:
el_GR: Νέο όνομα φάσματος εκπομπής:

en: New emission spectra name
el_GR: Νέο όνομα φάσματος εκπομπής

en: New spectra name:
el_GR: Νέο όνομα φάσματος:

en: New spectra name
el_GR: Νέο όνομα φάσματος

en: New material name:
el_GR: Νέο όνομα υλικού:

en: New material name
el_GR: Νέο όνομα υλικού

en: New directory name:
el_GR: Νέο όνομα καταλόγου:

en: New directory
el_GR: Νέος κατάλογος

en: Save a the simulation as
el_GR: Αποθήκευσε την προσομοίωση ως

en: Directory
el_GR: Κατάλογος

en: Simulation information
el_GR: Πληροφορίες προσομοίωσης

en: Running job
el_GR: Εργασία που τρέχει

en: The file to import:
el_GR: Το αρχείο προς εισαγωγή:

en: The imported file, the numbers should now be in SI units
el_GR: Στο εισαγόμενο αρχείο οι μονάδες πρέπει να είναι τώρα στο SI

en: x units:
el_GR: x μονάδες:

en: y units:
el_GR: y μονάδες:

en: Title:
el_GR: Τίτλος:

en: x-label:
el_GR: x-ετικέτα:

en: x-column:
el_GR: x-στήλη:

en: y-label:
el_GR: y-ετικέτα:

en: y-column:
el_GR: y-στήλη:

en: device area:
el_GR: εμβαδό συσκευής:

en: Can not load file
el_GR: Το αρχείο δεν μπορεί φορτωθεί

en: Amps - no convert
el_GR: Amps - χωρίς μετατροπή

en: -Voltage
el_GR: -Ηλεκτρική τάση

en: Attenuation coefficient
el_GR: Συντελεστής εξασθένισης

en: Intensity
el_GR: Ένταση

en: Running:
el_GR: Τρέχει:

en: I could not find a free cpu to run the command on
el_GR: Δεν μπόρεσα να βρω ελεύθερη cpu για να τρέξω την εντολή

en: Nodes
el_GR: Κόμβοι

en: Generate keys
el_GR: Παρήγαγε κλειδιά

en: Install to cluster
el_GR: Εγκατέστησε στη υπολογιστική συστάδα

en: Boot cluster
el_GR: Εκκίνησε την υπολογιστική συστάδα

en: Stop cluster
el_GR: Σταμάτησε την υπολογιστική συστάδα

en: Remove from cluster
el_GR: Απομάκρυνε από την υπολογιστική συστάδα

en: Doping/
    Ions
el_GR: Ντοπάρισμα
    Ιόντα

en: Interfaces
el_GR: Διεπιφάνειες

en: Parasitic
     components
el_GR: Παρασιτικά
    συστατικά

en: Electrical
    mesh
el_GR: Ηλεκτρικό 
    πλέγμα

en: <big><b>Interface editor</b></big>
    Use this window to edit how electrical interfaces behave.
el_GR: <big><b>Επεξεργαστής υπολογιστικού περιβάλλοντος</b></big>
    Χρησιμοποίησε αυτό το παράθυρο για να επεξεργαστείς το πως το ηλεκτρικό υπολογιστικό περιβάλλον συμπεριφέρεται.

en: <big><b>Doping window</b></big>
    Use this window to add doping to the simulation
el_GR: <big><b>Παράθυρο ντοπαρίσματος</b></big>
    Χρησιμοποίησε αυτό το παράθυρο για προσθέσεις ντοπάρισμα στην προσομοίωση

en: <big><b>Parasitic components</b></big>
    Use this window to edit the shunt and series resistance.
el_GR: <big><b>Παρασιτικά συστατικά</b></big>
    Χρησιμοποίησε αυτό το παράθυρο για να επεξεργαστείς την συριακή και την παράλληλη αντίσταση.

en: Load type
el_GR: Φόρτωσε τύπο

en: Connect to cluster
el_GR: Σύνδεση στην υπολογιστική συστάδα

en: Connect
el_GR: Σύνδεση

en: Disconnect
el_GR: Αποσύνδεση

en: Cancel
el_GR: Ακύρωση

en: <big><b>The device structure tab</b></big>
     Use this tab to change the structure of the device, the layer thicknesses and to perform optical simulations.  You can also browse the materials data base and  edit the electrical mesh.
el_GR: <big><b>Η καρτέλα της δομής της συσκευής</b></big>
    Χρησιμοποίησε αυτήν την καρτέλα για να αλλάξεις την δομή της συσκευής, το πάχος του υμενίου και για πραγματοποιήσεις οπτικές προσομοιώσεις. Μπορείς επίσης περιηγηθείς στη βάση δεδομένων με τα υλικά και να επεξεργαστείς το ηλεκτρικό πλέγμα.

en: <big><b>Update available!</b></big><br>
el_GR: <big><b>Υπάρχει διαθέσιμη ενημέρωση!</b></big><br>

en: File to plot
el_GR: Αρχείο για γραφική αναπαράσταση

en: Plot type
el_GR: Τύπος διαγράμματος

en: Play
el_GR: Παίξε

en: Snapshot slider
el_GR: Κύλιση στιγμιότυπων

en: Fit variables duplicate window
el_GR: Διπλό παράθυρο παραμέτρων σύγκλισης

en: Open data file
el_GR: Άνοιξε το αρχείο δεδομένων

en: Load/Import
el_GR: Φόρτωσε/Εισήγαγε

en: Next
el_GR: Επόμενο

en: Online help
el_GR: Online Βοήθεια

en: On line help
el_GR: Online Βοήθεια

en: Hide
el_GR: Κρύψε

en: Select simulation parameter
el_GR: Επέλεξε παράμετρο της προσομοίωσης

en: OK
el_GR: ΟΚ

en: No row selected in the scan window, can't insert the selection
el_GR: Δεν έχει επιλεχθεί σειρά στο παράθυρο σάρωσης, οπότε δεν μπορεί να εισαχθεί η επιλογή

en: New material
el_GR: Νέο υλικό

en: New spectra
el_GR: Νέα φάσματα

en: Unpack archive
el_GR: Αποσυμπίεσε το συμπιεσμένο αρχείο

en: Clone the file to be called:
el_GR: Κλωνοποίησε το αρχείο με όνομα:

en: The file name already exists
el_GR: Το όνομα του αρχείου υπάρχει ήδη

en: Rename the simulation to be called:
el_GR: Μετονόμασε την προσομοίωση σε:

en: Are you sure you want to delete the files ?
el_GR: Είσαι σίγουρος ότι επιθυμείς να σβήσεις τα αρχεία;

en: Image
el_GR: Εικόνα

en: Electrical parameters
el_GR: Ηλεκτρικοί παράμετροι

en: <big><b>Electrical parameters</b></big><br>Use this tab to configure the electrical parameters for the material.
el_GR: <big><b>Ηλεκτρικοί παράμετροι</b></big><br>Χρησιμοποίησε αυτή την καρτέλα για να ρυθμίσεις τις ηλεκτρικές παραμέτρους του υλικού.

en: <big><b>Absorption</b></big><br>
el_GR: <big><b>Απορρόφηση</b></big><br>

en: <big><b>Refractive index</b></big><br>
el_GR: <big><b>Δείκτης διάθλασης</b></big><br>

en: <big><b>Emission spectrum</b></big><br>Use this tab to edit the emission spectrum.
el_GR: <big><b>Φάσμα εκπομπής</b></big><br>Χρησιμοποίησε αυτή την καρτέλα για να επεξεργαστείς το φάσμα εκπομπής.

en: Material editor
el_GR: Επεξεργαστής υλικών

en: Don't run me as root!!
el_GR: Μην με τρέχεις με προνομιακά δικαιώματα!!

en: I can't run from inside a zip file!
el_GR: Δεν μπορώ να το τρέξω μέσα από ένα συμπιεσμένο αρχείο!

en: <big><b>New simulation!</b></big><br> Now selected the type of device you would like to simulate.
el_GR: <big><b>Νέα προσομοίωση!</b></big><br> Τώρα επίλεξε τον τύπο της συσκευής που θέλεις να προσομοίωσες.

en: <big><b>Now run the simulation</b></big><br> Click on the play icon to start a simulation.
el_GR: <big><b>Τώρα τρέξε την προσομοίωση</b></big><br>Πάτησε στο εικονίδιο παίξε ώστε να αρχίσει η προσομοίωση.

en: <big><b>Hi!</b></big><br> I'm the on-line help system :).  If you have any questions or find any bugs please send them to <a href="mailto:
el_GR: <big><b>Γεια σου!</b></big><br>Είμαι το on-line σύστημα βοήθειας :). Αν έχεις κάποια ερώτηση ή εντόπισες κάποιο σφάλμα παρακαλώ προώθησέ τα στο <a href="mailto:

en: Click on the new icon to make a new simulation directory.
el_GR: Πάτησε στο νέο εικονίδιο ώστε να δημιουργήσεις ένα νέο δρόμο στον δίσκο για τις προσομοιώσεις.

en: The simulation directory has been deleted.
el_GR: Ο φάκελος της προσομοίωσης έχει διαγραφεί.

en: Desktop
el_GR: Επιφάνεια εργασίας

en: Downloads
el_GR: Λήψεις

en: <big><b>Examine the results in time domain</b></big><br> After you have run a simulation in time domain, if is often nice to be able to step through the simulation and look at the results.  This is what this window does.  Use the slider bar to move through the simulation.  When you are simulating a JV curve, the slider sill step through voltage points rather than time points.
el_GR: <big><b>Εξέτασε τα αποτελέσματα στο χρονικό πλαίσιο</b></big><br> Αφού τρέξει μια προσομοίωση στον χρόνο, είναι συχνά ωραίο να μπορείς να βλέπεις τα αποτελέσματα ανάμεσα στα βήματα της προσομοίωσης. Αυτό κάνει αυτό το παράθυρο. Χρησιμοποίησε την κυλιόμενη μπάρα για να μετακινηθείς μέσα στα βήματα της προσομοίωσης. Όταν προσομοιώνεις μια καμπύλη JV, η μπάρα θα μετακινεί σε βήματα τάσης παρά σε βήματα χρόνου.

en: Are you sure you want restore this file from the backup, it will overwrite all files in the simulation directory?
el_GR: Είσαι σίγουρος/η ότι θες να επαναφέρεις αυτό το αρχείο από το αντίγραφο ασφαλείας καθώς θα επεγγράψει όλα τα αρχεία στο κατάλογο προσομοίωσης;

en: title
el_GR: τίτλος

en: x axis
el_GR: x άξονας

en: y axis
el_GR: y άξονας

en: equilibrium
el_GR: ισορροπία

en: This contains the simulation output at 0V in the dark.
el_GR: Αυτό περιέχει την απόδοση της προσομοίωσης στα 0V στο σκοτάδι.

en: Luminescence editor
el_GR: Επεξεργαστής φωταύγειας

en: <big><b>Luminescence</b></big>
    If you set 'Turn on luminescence' to true, the simulation will assume recombination is a raditave process and intergrate it to produce Voltage-Light intensity curves (lv.dat).  Each number in the tab tells the model how efficient each recombination mechanism is at producing photons.
el_GR: <big><b>Φωταύγεια</b></big>
    Εφόσον θέσεις την επιλογή "ενεργοποίηση της φωταύγειας" ως αληθής, τότε θα υποτεθεί ότι η επανασύνδεση είναι μια διαδικασία που εκπέμπει ακτινοβολία και η προσομοίωση θα την ολοκληρώσει ώστε να δημιουργηθούν καμπύλες Τάσης-Ένταση φωτός (lv.dat).  Έκαστος αριθμός στην καρτέλα λέει στο μοντέλο πόσο αποδοτικός είναι κάθε μηχανισμός στη παραγωγή φωτονίων.

en: Wavelengths
el_GR: Μήκη κύματος

en: Quit
el_GR: Έξοδος

en: Stop
    simulation
el_GR: Τέλος
    προσομοίωσης

en: Thickness
el_GR: Πάχος

en: Step multiply
el_GR: Βήμα πολλαπλασιασμού

en: points
el_GR: σημεία

en: Mesh points
el_GR: Σημεία στο πλέγμα

en: Script editor
el_GR: Επεξεργαστής Script

en: active
el_GR: ενεργό

en: and
el_GR: και

en:  more.
el_GR:  περισσότερα.

en: Should I delete these files?:
el_GR: Είσαι σίγουρος ότι επιθυμείς να σβήσεις τα αρχεία;

en: Prints the used paths
el_GR: Εκτύπωσε τις χρησιμοποιούμενες διαδρομές

en: Load new image
el_GR: Φόρτωσε μια νέα εικόνα

en: Generate
    Image
el_GR: Παρήγαγε
    Εικόνα

en: Show
    Mesh
el_GR: Δείξε
    Πλέγμα

en: Generate
    Honeycomb
el_GR: Παραγωγή
    Κυψέλη

en: Generate
    Gaussian
el_GR: Παραγωγή
    Gaussian

en: Blur
el_GR: Θόλωμα

en: Normalize
    y
el_GR: Κανονικοποίηση
    y

en: Edit histogram
el_GR: Επεξεργασία ιστογράμματος

en: Normalize
    z
el_GR: Κανονικοποίηση
    z

en: I don't know how to process this type of file!
el_GR: Δεν ξέρω πως να επεξεργαστώ αυτόν τον τύπο αρχείων!

en: Can not connect to cluster.
el_GR: Δεν είναι δυνατή η σύνδεση στην υπολογιστική συστάδα.

en: <big><b>Simulation Editors</b></big><br> Use this tab to edit the simulation you wish to perform, you can choose from steady state measurments such as JV curve/Suns-Voc, time domain or frequency domain.  You can also choose to use advanced optical models to understand your data.
el_GR: <big><b>Επεξεργαστές της προσομοίωσης</b></big><br> Χρησιμοποίησε αυτή την καρτέλα για να επεξεργαστείς την προσομοίωση που θέλεις να τρέξεις, μπορείς να διαλέξεις μεταξύ μετρήσεων σταθερής κατάστασης όπως JV καμπύλη/Ήλιοι-Voc,ή προσομοίωσες στο χρόνο ή στις συχνότητες. Μπορείς ακόμα να επιλέξεις να χρησιμοποιήσεις προχωρημένα οπτικά μοντέλα ώστε να κατανοήσεις τα δεδομένα σου.

en: <big><b>Configure</b></big><br> Use this tab to control advanced features of the simulation, such as finite difference mesh, amount of data written to disk, and the configuration of the back end numerical solvers.
el_GR: <big><b>Παραμετροποίηση</b></big><br> Χρησιμοποίησε αυτή την καρτέλα για να ρυθμίσεις προχωρημένα χαρακτηριστικά της προσομοίωσης όπως, ένα πεπερασμένο πλέγμα, το πόσο το δεδομένων που γράφονται στον δίσκο και ρυθμίσεις για τους λύτες της αριθμητικής ανάλυσης.

en: <big><b>Simulation type</b></big><br> Use this tab to select which simulation mode the model runs in, select between steady state, time domain, frequency domain and optical simulations.
el_GR: <big><b>Τύποι προσομοίωσης</b></big><br>Χρησιμοποίησε αυτή την καρτέλα για να επιλέξεις τον τύπο λειτουργίας που θα τρέξει η προσομοίωση. Επέλεξε μεταξύ σταθερής κατάστασης, στον χρόνο, στον τομέα συχνοτήτων και οπτικές προσομοιώσεις.

en: Databases
el_GR: Βάσεις δεδομένων

en: <big><b>Databases</b></big><br> Use this tab to explore the materials and optical data bases, you can add and download more materials/optical models using the tools here.
el_GR: <big><b>Βάσεις δεδομένων</b></big><br>Χρησιμοποίησε αυτή την καρτέλα για να εξερευνήσεις τις βάσεις δεδομένων των υλικών και οπτικών. Μπορείς να προσθέσεις και να κατεβάσεις περισσότερα υλικά/οπτικά μοντέλα χρησιμοποιώντας τα εργαλεία που παρέχονται εδώ.

en: <big><b>Information</b></big><br> Access extra information about the model in this tab, there are lots of tutorial videos on YouTube, follow on Twitter for the latest updates.
el_GR: <big><b>Πληροφορίες</b></big><br>Σε αυτή την καρτέλα έχεις πρόσβαση σε περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το μοντέλο. Υπάρχουν πολλά εκπαιδευτικά βίντεο στο YouTube και ακολούθησε μας στο Twitter για τα τελευταίες ενημερώσεις.

en: Thermal
el_GR: Θερμικό

en: <big><b>Simulation mode changed</b></big><br>
el_GR: <big><b>Άλλαξε η κατάσταση λειτουργίας της προσομοίωσης</b></big><br>

en: Key not found
el_GR: Το κλειδί δεν βρέθηκε

en: User not found
el_GR: Ο χρήστης δεν βρέθηκε

en: Optical simulation editor
el_GR: Επεξεργαστής οπτικού προσομοιωτή

en: Photon distribution
el_GR: Κατανομή φωτονίων

en: Photon distribution absorbed
el_GR: Κατανομή απορροφημένων φωτονίων

en: Laser:
el_GR: Λέιζερ:

en: Export
el_GR: Εξαγωγή

en: Cost and energy payback calculator
el_GR: Υπολογιστής κόστους και ενεργειακού ανταποδοτικού κόστους

en: Re-calcualte
el_GR: Επανυπολόγισε

en: material
el_GR: υλικό

en: Mass
el_GR: Μάζα

en: You have not selected any parameters to scan through.  Use the add button.
el_GR: Δεν έχεις επιλέξει κάποια παράμετρο για να σαρώσεις. Χρησιμοποίησε το κουμπί πρόσθεσης.

en: Quantum efficiency editor
el_GR: Επεξεργαστής κβαντικής απόδοσης
