gpvdm 5.0 - en to hi translation catalogue (49 entries)

en: Time
hi: समय

en: Voltage
hi: विद्युत दाब

en: Generation rate
hi: उत्पादन की गति

en: Position
hi: स्तिथि

en: Current density
hi: विद्युत् धरा का घनत्व

en: Current
hi: विद्युत् धरा

en: pulse mode not known
hi: pulse mode अनजान

en: pulse time
hi: पल्स समय

en: step
hi: वृद्धि

en: current density
hi: विद्युत् धरा का घनत्व

en: current
hi: विद्युत् धरा

en: Volts
hi: वोल्ट

en: Photogeneration rate
hi: फोटो-उत्पादन की गति

en: Suns
hi: सूर्य

en: Full transfer matrix based light model
hi: पूर्ण  ट्रांसफर मैट्रिक्स पर आधारित लाइट  मॉडल

en: Real
hi: वास्तविक

en: Imaginary
hi: काल्पनिक

en: Re(i)
hi: वास्तविक (i)

en: Im(i)
hi: काल्पनिक (i)

en: out of memory!
hi: मेमरी नहीं बची !

en: matrix is singular!
hi: मैट्रिक्स सिंगुअलर है !

en: Wavelength
hi: तरंग दैर्ध्य

en: Probe load configuration
hi: लोडिंग विन्यास को जांचे

en: Probe calculate modes
hi: गणना मोड़ो को जांचे

en: Probe free memory
hi: उपलब्ध मेमोरी को जांचे

en: Absorption
hi: अवशोषण

en: Hole generation rate
hi: होल उत्पादन की गति

en: dll function dll_matrix_solve not found
hi: dll_matrix_solve dll फाइल नहीं मिली

en: dll function dll_matrix_solver_free not found
hi: dll_matrix_solver_free dll फाइल नहीं मिली

en: Error closing dll
hi: dll बंद करने में त्रुटि

en: Deleting directory
hi: डायरेक्टरी हटा रहा हूँ

en: dll function dll_solver_realloc not found
hi: dll_solver_realloc dll फाइल नहीं मिली

en: dll function dll_solver_free_memory not found
hi: dll_solver_free_memory dll फाइल नहीं मिली

en: Can not open file
hi: फाइल नहीं खोल पाया

en: You must load the optical plugin before making the time mesh
hi: समय मेष बनाने से पहले आपको ऑप्टिकल प्लगइन लोड करना ज़रूरी है

en: Running frequency
hi: चालक  आवृति

en: Light intensity
hi:  प्रकाशन तीव्रता

en: Real refractive index
hi: असल अपवर्तक सूचकांक (रिफ्रैक्टिव  इंडेक्स )

en: |Electric field|
hi: विद्युत् छेत्र

en: Transmittance
hi: संचरण (ट्रांस्मिटेन्स )

en: Reflectance
hi: प्रतिचारण(रिफ्लेक्टेंस )

en: It was dark I did not solve any slices
hi: अँधेरा था, मैंने कोई भी टुकड़ा नहीं सुलझाया

en: Initializing optical model
hi: प्रकाशीय मॉडल शुरु की या राहा हे

en: dll function light_dll_init not found
hi: light_dll_init dll फाइल नहीं मिली

en: dll function light_dll_solve_lam_slice not found
hi: light_dll_solve_lam_slice dll फाइल नहीं मिली

en: dll function light_dll_ver not found
hi: light_dll_ver  dll फाइल नहीं मिली

en: File not found
hi: फाइल नहीं मिली

en: Freeing memory from the optical model
hi: ऑप्टिकल मॉडल से मेमोरी छुड़वा रहा हूँ

en: Electron generation rate
hi: इलेक्ट्रॉन उत्पादन की गति
